Свят
Външният министър на Румъния: Почти 20 милиона тона украинско зърно са преминали транзит през страната
Румъния играе съществена роля в транзита на зърно и селскостопански продукти от Украйна. Това заяви министърът на външните работи Луминица Одобеску за Диджи24. Тя информира, че почти 20 милиона тона вече са преминали транзит през страната и уточни, че се планират още мерки за улесняване на транспортирането на украинско зърно, включително подобряване на пътната и железопътната инфраструктура, както и речния транспорт.
“Бяха открити нови гранични пунктове. Ние сме в дискусии с Европейската комисия за тези коридори за солидарност. Има координационна платформа за улесняване на транзита на хранителни продукти от Украйна“, каза Одобеску и допълни, че усилията в тази посока ще продължат.
“Ще увеличим тези усилия, за да помогнем на Украйна да достави своето зърно там, където е необходимо. Това, което Русия прави в Черно море, застрашава цялата глобална продоволствена сигурност“, подчерта Одобеску, цитиран от БТА.
Попитана какви мерки са предприети след атаките на пристанището в Рени, тя каза, че има няколко такива, свързани с координацията. По думите й НАТО е установило, че неотдавнашните руски заплахи по отношение на Черно море представляват риск от ескалация и могат да засегнат свободата на движение.
“В тази връзка НАТО и съюзниците решиха да засилят мерките за наблюдение и разузнаване, включително морски патрули в Черно море. Успоредно с това имаме координационни срещи с Европейската комисия и американските партньори за консолидиране и увеличаване на месечния обем на транспорта през страната ни”, съобщи дипломат номер едно на Румъния.
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“