Въпреки неопределеността в позицията на Германия относно газопровода "Северен поток-2", натискът върху очаквания проект за доставка на руски газ за Европа нараства.
Действията на Москва, която разположи войски на границата с Украйна и отправи искания за гаранции за сигурност към НАТО, тревожат Европейския съюз (ЕС) и Съединените щати.
В същото време проектът за газопровод от Русия се възприема в Берлин като "нежелан коз" в случай на руска инвазия в Украйна, пишат в коментар за Анадолската агенция Бахатин Гьонюлташ и Олга Кескин.
Общата стойност на проекта "Северен поток-2" се оценява на около 10 милиарда евро. Тръбопроводът е проектиран да пренася 55 милиарда кубически метра руски газ годишно през Балтийско море.
Процесът на лицензиране на "Северен поток-2", който е проектиран от руската компания "Газпром" и завършен през септември 2021 г., все още продължава. Не е тайна, че строителството на този газопровод е отлагано многократно поради недоволството на ЕС и САЩ. Украйна все още е водещата транзитна страна за руски газ за Европа, но с реализацията на "Северен поток-2" тази роля ще бъде загубена. След като новият газопровод започне да функционира, приходите на Киев от транзита ще бъдат загубени и за източноевропейски държави като Полша и Украйна. Само Украйна печели около 2 милиарда евро годишно от транзит на газ.
В същото време Берлин уверява Киев, че ако проектът "Северен поток-2" бъде реализиран, загубите на Украйна от транзита ще бъдат компенсирани с инвестиции в страната.
Германия задоволява повече от половината от нуждите си от природен газ с доставки от Русия и поради това е принудена да заеме сдържана позиция по отношение на проекта "Северен поток-2".
Променливите цени на енергията, геополитическото напрежение и намаляващите запаси от газ също подчертаха значението на газа от Русия.
Експертите са единодушни, че по-нататъшната ескалация на руско-украинската криза може да има отрицателни последици за енергийния сектор в ЕС, особено за Германия.
Втечненият природен газ (ВПГ) понастоящем не може да замени руския газ, който осигурява 32% от потреблението на енергия в Германия. По данни на Федералната служба за икономика и контрол на износа, от януари до октомври 2021 г. на Русия се падат 34% от вноса на суров петрол и 53% от вноса на каменни въглища в Германия. Потреблението на природен газ в Германия през 2021 г. е било 100 милиарда кубически метра, според Германската асоциация за енергия и водоснабдяване.
Въпреки че произведеният в САЩ втечнен природен газ е много по-скъп от руския, американските компании го предоставят с отстъпка, за да разширят дела си на европейския газов пазар, изтласквайки Русия настрана. За да могат да купуват повече газ от Германия, САЩ трябва да доразвият инфраструктурата си за производство на втечнен природен газ. Очаква се това да доведе до по-голяма нестабилност на доставките и цените на газа. /БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
- 22:16, 24 Ноември, 2024
Свят
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
- 21:19, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"