Най-тежкият удар епидемията от коронавирус нанесе на Италия - там жертвите са най-малко 7 500 - над два пъти и половина повече отколкото в Китай, пише днес ВВС.
При това официалната статистика отчита само потвърдените случаи, а реалният брой, вероятно е приблизително 10 пъти по-голям.
Защо именно там епидемията се разви толкова стремително и с такива трагични последствия?
Няколко са версиите, които не се изключват една друга, а по-скоро се допълват.
Скрита епидемия: "вирус инкогнито"
Първият заразен с коронавирус в Италия беше открит на 20 февруари в град Кодоньо, Ломбардия. Само месец по-късно броят на потвърдените случаи на коронавирус "излетя" на 50 хиляди, над 4 000 души починаха.
Екип италиански медици, провели ретроспективно изследване, съобщи, че към момента на първата диагноза вирусът се е "разхождал инкогнито" из големите градове на Ломбардия и заразяването е започнало значително преди 20 февруари.
Професорът по биология Енрико Бучи смята, че коронавирусът е внесен в Италия най-късно в средата на декември. Той обръща внимание на това, че само през последната седмица на декември в болницата в Пиаченца е имало едновременно 40 пациенти с пневмония - нещо, за което с удивление писали местните медии още тогава.
Тоест, заболяването се е разпространявало незабелязано два месеца преди да бъде открито официално.
Здравната ситуация в Италия
През последните години смъртността от обикновения сезонен грип в Италия, особено сред по-възрастното население е два пъти по-висока от средноевропейските показатели.
По официална статистика от 2013 до 2017 година от грипни епидемии са починали почти 70 хиляди души "над нормата".
През зимата на 2016-2017 г. нивото на смъртност от сезонен грип е над 40 жертви на 100 хиляди население.
Възможни са няколко обяснения. Първо, средната възраст на населението.
"Повешените показатели на смъртност не са изненадващи, като се взета предвид живеещите в Италия много възрастни и със слабо здраве пациенти", пишат изследователите.
Втората възможна причина е повишената употреба на антибиотици в Италия. Те не действат на вирусите, но способстват развитието на резистентни инфекции, които могат силно да усложнят състоянието на тежкоболните.
Според статистиката, италианците пият един път и половина повече антибиотици от останалите жители на Европа. Фермерите отглеждащи животни също ползват за лечението им два пъти повече антибиотици отколкото е средното ниво за Европа.
Не е изненадващо, че и резистентните инфекции в италианските болници се срещат два пъти по-често.
За широкото разпространение на епидемията, експертите смятат, че силно е "помогнал" футболен мач, проведен на 19 февруари в Милано, на който присъствали 50 хиляди души от Бергамо, като мнозинството са пътували с обществен транспорт.
Първият италиански пациент с коронавирус, Алзано Ломбардо, беше диагностициран на следващия ден.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"