40% от стойността на средствата отпуснати от военното министерство за изграждане на телена ограда по границата с Турция са били буквално откраднати от фирмите, получили преференициално поръчката чрез договаряне. Това разкриха за Faktor.bg източници от Министерски съвет, запознати с резултата от спешната проверка.
Преди дни тя бе разпоредена от премиер Пламен Орешарски, който възложи на Министерството на финансите и Инспектората към Министерския съвет да извършат ревизията. Станало ясно, че няколко чужди компании – две гръцки, турска, румънска и китайска, са били готови да се включат в доставката на мрежата, а офертите им са били много по-изгодни за държавата. Комисията от МО, възложила поръчката, е сметнала цената по линеен метър мрежа, но ако се договаря на килограм, другите компании предлагали по евтина цена. Така всъщност били заобиколени по-изгодните доставчици. Самият Пламен Орешарски на заседанието на правителството обяви: „Самият факт, че от 5 милиона сумата става 9, е използване на форсмажорна ситуация, за да се надписва”.
Според запознати с проверката сега се чудели как да замажат ситуацията и кой да поеме отговорността. Било повече от ясно, че военният министър Ангел Найденов трябвало да отнесе вината за допуснатия скандал. Ситуацията обаче ставала много объркана, защото при евентуално напрежение с Найденов, това щяло да рефлектира и върху половинката му Мая Манолова, а така се създавала ситуация за провал на правителството.
Скандалът се разгоря, след като бившият премиер Бойко Борисов алармира за далаверата от страницата си във Фейсбук.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,