Какво ще предприеме министърът на културата Вежди Рашидов на едностранното прекратяване от "Мюзикаутор" на договора с БНР, след като от радиото не се съгласиха на тройни такси, които поиска единственият "продавач" на авторско право у нас. С такъв въпрос започват парламентарния сезон Петър Славов и Мартин Димитров от Гражданския съвет на Реформаторския блок.
"След необоснованото искане за трикратно увеличение на таксите от управителя на колективната схема за авторски права, стигаме до абсурда, по БЪЛГАРСКАТА обществената медия БНР вече да не звучи съвременна БЪЛГАРСКА музика?! Също така, при установени от министъра данни за злоупотреби, настояваме да бъде сезиран антимонополния орган в страната за налагане на санкции от КЗК!", обяви Славов във фейсбук.
От 1 януари по националното радио могат да звучат само автентичен фолклор и музика, чиито автори са починали преди повече от 70 години. Причината е, че след като са поискали трикратно увеличение на парите, които медията и програмите й плащат за авторски права, от "Мюзикаутор" прекратиха договора. СЕМ реагира със становище, но от самата компания "Мюзикаутор" все още не е постъпила официална позиция по казуза в медийния регулатор.
„Възползвайки се от монополното си положение, „Музикаутор“ настоява за трикратно увеличение. Безпрецедентното и необосновано искане е непосилно за бюджета на БНР и не почива на икономическите реалности“, коментира шефът на радиото Александър Велев, уточнявайки, че бюджетът на обществената медия, отпуснат за новата година от държавния, е останал непроменен.
Това означава, че ако приемем искането на „Музикаутор“, ние трябва да пренасочим средства, като например да закрием една от регионалните ни програми, което би нарушило интересите на обществото и би накърнило обществената мисия на Радиото, допълни Велев.
Според доста от изразените в социалните медии и интернет форуми слушателски мнения създалото се положение не е толкова лошо, защото така в ефира на общественото радио звучи само качествена музика.
Ние започнахме разговори с "Музикаутор“ още в началото на моя мандат, което е още от юни, юли месец. Първите срещи започнаха през юли. Проведени са три срещи, на които срещи "Музикатор“ представиха своите искания. На фона на това, което досега се е плащало, а досега е било 1% от субсидията, като от нея се приспадат капиталовите разходи, и 4,5% от приходите от реклама, искам да кажа, че увеличаването на плащанията към "Музикаутор", ако се приеме тяхната претенция, това е, само увеличението, е издръжката на регионална радиостанция като Варна. От наша страна е внесено възражение срещу тази тарифа и доколкото знам, се работи над решение в Министерството на културата, т.е. там няма такава база. Второ, те правят една аналогия с частните радиостанции, от които те вземат 4,4 % от рекламата. Аз мисля, че трябва да се види дали действително композиторите и хората, които пишат текстовете,седят зад едно подобно решение", заяви Велев, цитират от сайта на БНР.
Иван Димитров от "Музикаутор" на свой ред обясни, че в Европа частните и държавните медии били равнопоставени и това е мотивът на компанията да поиска по-високи такси от БНР.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"