Ако днес имаше референдум и трябваше да избирате - за присъединяване на България към Европейския съюз или към Евразийски съюз (около Русия), как бихте гласували?" е въпросът, който задава броени дни преди изборите социологическата агенция “Алфа рисърч”. 22% от хората отговарят, че искат България да се присъедини към Евразийския съюз, срещу 40% , които твърдо подкрепят членство на страната ни ЕС. 28% от анкетираните пък не биха гласували на такъв референдум.
Най-сериозна подкрепа за Авразийския съюз са дали симпатизантите на "Атака" (38%), след нея - на БСП (34%), АБВ (34%) и Реформаторския блок (15%).
Да не си правим илюзии - в България не става въпрос просто за "русофилски нагласи на любов към руската култура, природа и език", което е нормално да има, а за зараждането на политически кохерентен антиевропейски, макар и неофициално афиширан блок, който има всички предпоставки да се развие и укрепне през следващите години, коментират анализаторите в агенцията.
Привържениците на три партии – "Атака", БСП и АБВ – претендиращи за ключово място в българския политически живот, са много близо до това да "извадят" България от ЕС и да я върнат или отпратят към друг политически модел, посочи още Боряна Димитрова.
Разгледани през призмата на наближаващите евроизбори, в тези нагласи ясно прозират парадоксите на българския политически живот:
Парадокс 1. Голяма част от избирателите с най-висока степен на мобилизация за гласуване на предстоящите евроизбори (симпатизантите на левите партии и на ДПС) са същевременно и най-склонни да извадят България от ЕС.
Парадокс 2. Поддръжниците на Евразийския съюз са малцинство, но активно малцинство. Малцинство, което гласува, контрапротестира, активно възражда лексиката от студената война; което има силни икономически и гласовите политически изразители.
Парадокс 3. Подкрепящите ЕС са (все още) мнозинство, но пасивно мнозинство. Тези хора искрено споделят европейските ценности и свободи, но ги приемат за естествена, гарантирана от само себе си даденост (подобно на ваканционните пътувания до Гърция или образованието в европейските университети), която не може да бъде нито застрашена, нито отнета. А следователно и не толкова нуждаеща се от техния глас и подкрепа.
До тези изводи стигат анализаторите от социологическата агенция.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.