За пореден път ДПС реши мача, този път за референдума.
Парламентът отхвърли искането на президента и на Инициативен комитет за провеждане на референдум за изборното законодателство.Депутатите от движението първо подкрепиха ГЕРБ в искането им да се подложи на гласуване искането за референдум по три въпроса - за мажоритарния вот, електронното гласуване и задължителното гласуване. След това обаче ДПС подкрепи БСП, които не искаха да има референдум по трите въпроса, а само по един - за задължителното гласуване.
"Виждам хиперактивност и романтична нагласа – не само в инициативния комитет, но и в огромна част от българското общество, по отношение на референдума.”
Това заяви в продължилото повече от половин час изявление от трибуната лидерът на ДПС по време на извънредно заседание на парламента за провеждането на национално допитване по изборното законодателство.
„Самоцелните практики могат да доведат до тежки последици. Самата процедура не е самодостатъчна за произвеждането на демократичен резултат”, предупреди Местан. И даде хипотетичен пример с даването на въздушен коридор от страната ни по време на косовската криза. „Тогава 70% от българските граждани щяха да отговорят „не” и днес нямаше да сме член нито на НАТО, нито на ЕС”, категоричен е лидерът на ДПС. „Наша – на партиите, е вината за ниската представителност. Проблемът е нашата нереформираност, немодерност. Да прехвърляме собствената си недостатъчност на гражданите с тезата „Всички – до урните” е цинично. Затова „да” на референдума, но внимателно, като украшение на демокрацията, а не да прехвърляме собствената си непригодност на суверена”, призова Местан.
Според лидера на ДПС целта на искането за референдум е да се преструктурира политическото пространство чрез намаляване тежестта на някои партии, което обаче нямало да се получи. Като либерали от ДПС нямало да подкрепят искането за референдум, макар че Местан прогнозира твърдо, че мнозинството граждани ще отговорят утвърдително, защото вече са „облъчени с романтичната идея, че с реформирането на избирателната система ще успеят да реформират с магическа пръчка цялата политическа система.”
„Отидохте от Кант до Махно (Нестор Махно – украински анархо-комунист от казашки произход)”, установи по адрес на Местан Христо Монов от Коалиция за България. На колегите си от ГЕРБ се развика, че са лъжци, като придружаваше обвиненията си с резки, почти хитлеристки движения на ръцете.
„Да се ползва дрегерът, има у г-н Главчев. Недопустимо е да пускате в залата лица в подобно състояние”, реагира зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Главчев наистина внесе кашон с дрегер, който предстоя в пленарна зала около 20 минути.
„Застанахме в ступор и месеци наред не допуснахме разглеждане на президентското предложение. Можеше да го направим 2 в 1 с европейските избори”, напомни зам.-шефката на депутатите от ГЕРБ Цецка Цачева. И обяви, че парламентът е в нарушение, понеже правната комисия на НС е отказала да направи проекторешение. Ето защо от ГЕРБ са написали такова, което повтаря изцяло трите въпроса, формулирани от президента Росен Плевнелиев – дали депутатите да се избират мажоритарно, дали участието във вота да е задължително и дали може да се гласува и дистанционно, по електронен път.
Зам.-шефката на НС Мая Манолова подчерта, че електронно гласуване има само в Естония, където нивото на електронизация е много по-различно от това у нас.
И за мажоритарния избор гражданите нямало как да отговорят еднозначно, защото имало въпросителни – каква част от всички депутати да се избират така и дали това да се случва в частична (31 мандата, колкото е броят на МИР), смесена (половината депутати) или чиста система (цялото НС). За задължителното гласуване левицата е „за” – понеже ще намали тежестта на контролираните гласове, поясни Манолова. И добави, че ако отговорът от допитването е положителен, в следващия парламент може да се променят конституцията и Изборният кодекс. Лично Манолова щяла да гласува в референдума „против”. Тя предложи разделяне на гласуването по трите въпроса.
„От гласуването ви видях страх, страх, страх да чуете гласа на хората. В чужбина няма Бобовдол”, сряза я Димитър Лазаров от ГЕРБ.
„Наистина Великият Наполеон с 2 плебисцита е станал император, като е отменил демократични свободи и ценности, но не такъв е случаят”, даде своя принос в дебата Данаил Кирилов от ГЕРБ.
От Инициативния комитет вече внесоха жалба във Върховния административен съд (ВАС), с което се надяват той да им позволи да допълнят подписката си. Ако това се случи и подписите станат над 500 000, референдумът и по трите въпроса ще стане задължителен.
Още от България
Ренета Инджова: Партиите дискредитират сегашния парламентарен модел, за да бъде заменен с нещо друго
При нови избори ще има вкарване на нови дизайнерски проекти в идеята за безкрайно раздробяване на политическото пространство
Министър Георги Тахов: Пробите са положителни, животните трябва да бъдат унищожени
Припомни, че по негово искане бе свикан Централният епизоотичен съвет.
Кирил Петков: Гласуваме за Силви Кирилов за председател на парламента, видяхме, че Пеевски нерничи
Ние трябваше да вземем своето решение, то беше комуникирано с Явор Божанков и Даниел Лорер още в понеделник