БСП отива на президентските избори в широка коалиция с участието на АБВ. Това сочат предварителните данни от преброяването на резултатите от вътрешнопартийния референдум, който се проведе през миналата седмица при висока избирателна активност. Окончателните данни ще станат известни след пълното обработване на протоколите до края на седмицата и трябва да бъдат обсъдени на заседание на Националния съвет. Така лидерът Корнелия Нинова ще получи мандат да преговаря с други партии за съставянето на коалиция, която да издигне общ ляв кандидат за президент.
Гласуването е проведено в над 2500 изборни бюра и в него са участвали повечето от членовете на БСП по списък. До късно в понеделник на “Позитано” 20 постъпваха протоколи - както електронни, така и книжни. Те се обработват от изборна комисия начело с Антон Кутев.
82% от социалистите в област Стара Загора предпочитат БСП да се яви в коалиция с други партии и организации, съобщи шефът на Областния съвет на партията Васил Самарски. Само 16% от гласувалите смятат, че партията трябва да се яви самостоятелно на вота. 3 на сто подкрепят формулата за независим кандидат-президент. 79,25% е отчетената активност.
И червените в Русе са поискали БСП да участва на президентските избори в коалиция, съобщи шефът на местната изборна комисия Милена Хинкова. В допитването са участвали 68% от членовете на БСП в общината. От тях 73% са “за” коалиция, а 16% са за самостоятелно участие.
На въпроса с кои партии е допустимо БСП да преговаря за общи кандидати за президент и вицепрезидент, 90% са посочили формациите от “БСП лява България”. Предпочитанията на 62% от русенските социалисти са за АБВ, 53% са поискали “Движение 21”, а цели 48 на сто - ВМРО. Положителен отговор за съвместно участие с “Атака” са дали 33%, с НФСБ - 28 на сто, с ДПС - 14%, а с други партии и организации - 32 процента.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген