"Пред Съвета на вътрешните министри и на Европейския съвет България ще настоява за недопускане на нови мигрантски маршрути, след затварянето на т.нар балканки път", заяви в кулоарите на парламента министърът на външните работи Даниел Митов.
Недопускането на нови пътища за бежанците трябвало да бъде записано във финалното споразумение, като визираните маршрути засягат българо-турската, гръцко-турската сухопътни граници и Черно море. Турция вече била направила стъпка в тази посока.
"Другото наше искане обвързва либерализацията на визовия режим за Турция, ако се стигне до такова решение, с предварително заявена дата, както и яснота кога Анкара ще започне да изпълнява споразумението за реадмисия с Евросъюза.
Митов допълни, че българо-турски работни групи ще започнат подготовката за подписване на двустранна реадмисионна спогодба на 15 и 16 март.
Външният министър успокои, че в момента няма нищо ново по границите ни с Турция и Гърция във връзка с бежанската вълна, което да може да се определи като рисково за България.
С Гърция сме договорили механизъм за ранно предупреждение, ако евентуално се появят данни за увеличен миграционен натиск на границата.
"След затварянето на балканския път, в тази ситуация никой не е застрахован, но българската държава проведе заседание на оперативната работна група, която се занимава с превенция от подобни рискове, в събота имаше и съвместно учение, на което присъства премиерът - не смятам, че има повод за притеснение, но рискове винаги съществуват", добави Даниел Митов.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит