24 Ноември, 2024

Деница Сачева: Хората са принудени да плащат 4 пъти за здравеопазване

Деница Сачева: Хората са принудени да плащат 4 пъти за здравеопазване

Ако целта на предложението хората да платят пропуснатите си здравни вноски до 6 месеца или да трябва да плащат за 15 години назад е да се повишат парите за здраве и да се стабилизира системата финансово, категорично мога да кажа, че това няма как да се случи точно по този начин, каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" на БНР Деница Сачева – председател на Управителния съвет на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване.

Хората, които не плащат здравните си осигуровки в България, са няколко категории. Най-рисковата е тази, за която държавата трябва да предприеме някакви действия и мерки - това са дългосрочно безработните. Всяка година в Агенцията за социално подпомагане се планират средства, които целево се превеждат на НЗОК именно за осигуряването на лечението на такива хора – без осигуровки, но в изключително тежко материално положение. Тук е въпрос на добра стиковка между социалната и здравната система.

Около 240 000 души са социалнослаби и не могат да плащат осигуровки. Но българите, които трябва да плащат здравни осигуровки, но не желаят да го направят, са около 250 000.

НАП има механизми, които биха могли да бъдат предприети, за да могат тези хора да изпълнят закона такъв, какъвто той съществува и в момента, защото здравното осигуряване е задължително. За мен правилното решение е НАП, както събира нашите данъци, както никой от нас не може да остане без съответното известие, че дължи данък, по същия начин биха могли да бъдат предприети съответните мерки за тези хора, които имат възможност да плащат, но не го правят.

Ако има съмнения в корупция и хора са принудени да плащат 4 пъти за здравеопазване – чрез данъци, осигуровки, дарения и корупция, естествено, че хората искат да получат своето адекватно обяснение защо им се налага да плащат 4 пъти. Недоверието в системата със сигурност няма да бъде преборено с подобни мерки и с подобни изразни средства.

Ако министърът на здравеопазването е искал да събере пари в системата, то е трябвало по-скоро да поиска преразглеждане на решението за национализация на десетгодишните здравните осигуровки, а не 15-годишна давност назад за плащане на здравни осигуровки, каза Сачева. Държавата също е трябвало да бъде принудена да плаща върху реалните нива на осигурителни прагове.

Доверието е ключовият фактор и за връщането му трябва решителна борба с корупцията в здравеопазването, каза Сачева.

Докато хората събират дарения за своето лечение, те няма да бъдат убедени, че реално системата работи и че работи в тяхна полза.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас