24 Ноември, 2024

Депутати събарят със закон скандалната сделка с Дипоматическия клуб в Бояна

Депутати събарят със закон скандалната сделка с Дипоматическия клуб в Бояна

Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев и колегите му Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок внесоха в деловодитството на Народното събрание тълкувателен законопроект на Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК). Повод за действията на народните представители бе продажбата на обособени части от Дипломатическия клуб в Бояна. Според депутатите при сделката с имота не е бил спазен закона за продажба на държавна собственост от 2002 г., според който сделката е трябвало да бъде разгледана и да получи разрешение от парламента.

Според разпоредбите на ЗПСК относно взиманията на решение за приватизация „за търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или обособените части от тях, включени в списъка по ал. 1” следва да се тълкуват в смисъл, че решение за приватизация и/или разпределителни действия се взема от Народното събрание по предложение на Министерски съвет, както по отношение на самите търговски дружества, така и за обособените части от тях, независимо дали последните са изрично изброени”, се казва в мотивите на законопроекта.

„Ако законопроектът се приема в този вид, в който го предлагаме на парламента, процедурата около продажбата на обособените части, които са включени в забранителния списък, може да бъде развалена. Законопроектът ще се прилага от изначалната дата на влизане на ЗПСК. Тогава тази сделка ще бъде атакувана.

„Къде се е чуло и видяло едно предприятие да е в забранителния списък за приватизация и въпреки това Агенцията да продава обособени части от него?! По този начин е продаден „Дипломатическият клуб Бояна” въпреки, че АДИС е в забранителния списък. Заедно с Петър Славов и Методи Андреев внесохме тълкователен законопроект, който категорично казва, че за целия период на действие на тази разпоредба, Агенцията не е имала право да продава „обособени” части на предприятия, които са в забранителния списък. В сряда тази точка е втора в програмата на икономическа комисия”, пише в своя Фейсбук профил Мартин Димитров.

Сделката предизвика обществен и политически скандал, заради това, че е продаден актив на дружество, което е включено в списъка със забранените за приватизация дружества с държавно участие от 50 процента. Възникна спор дали процедурата е законна. Според АПСК търгът е проведен редовно, тъй като забранителният списък обхващал ясно записани държавни фирми и обособени техни части, а Дипломатическият клуб не е сред тях. Купувачи пък се оказаха млади милионери от Стара Загора.

Вижте на снимките пълния текст на законопроекта и мотивите към него.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен