Като най-вероятна причина за тревожната тенденция експертите предполагат икономическата криза. Това показват данните на ново проучване, според което започналата през 2008 година икономическа криза може да е довела до увеличаването на самоубийствата в Европа и Америка, пише "Медикъл експрес".
Особено отчетливо се забелязва тенденцията сред мъжкото население и сред страни с високо съкращаване на работните места, посочва изданието. Учени от университетите в Хонконг, Оксфорд и Бристъл са използвали наличните данни от 54 страни, за да изследват промените в нивата на самоубийствата след началото на кризата, като данните са сравнени с периода 2000-2007г. Изводите от проучването са, че през 2009 година самоубийствата сред мъжете в целия свят са се увеличили с 5000, или 3,3%. Този ръст е отчетен предимно в страните от ЕС - 4,2%, и в 18 американски страни - 6,4%.
Най-силното повишение в броя на самоубийствата сред мъжете е регистрирано сред 15-24-годишните в Европа и 45-64-годишните в Северна и Южна Америка. За този период не е забелязана промяна в нивото на самоубийствата сред жените в Европа, а за американските страни е отчетен минимален ръст.
В ЕС най-високо увеличение в броя на мъжете самоубийци - цели 13,3%, е регистрирано в новите страни членки – България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша, Румъния и Словения. В САЩ и Канада отчитат 8,9-процентно повишение, а държавите от Карибския регион и Централна Америка са с повишение от 6,4%.
Още от България
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,
Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга
Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.
Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника
"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"