"Важно е Висшият съдебен съвет да отговори на въпроса трябва ли да се направи проверка за начина, по който се одобрява използването на специални разузнавателни средства в съдилищата", заяви правосъдният министър Христо Иванов.
"Начинът за справяне с проблемите, свързани със специалните разузнавателни средства е реален, а не бутафорен. Институциите трябва да отговорят дали проблемът се простира отвъд последните казуси, които предизвикаха скандали", смята министър Иванов.
"Ако това е хаос, допуснат от некомпетентност, от дългогодишна мърлявщина, това е едно. Но ако има система, е възможно тя да бъде корупция. И ние трябва да дадем на обществото отговор, че сме проверили именно този въпрос и сме отговорили точно на него. Не твърдя какъв е отговорът. И си давам ясна сметка, че когато става дума за такава хипотеза, отговорът може да дойде само от прокуратурата. Без да твърдя, че има корупция, да твърдя конкретни лица, но въпросът затова дали българските компетентни институции ще отговорят достатъчно ясно за какво отвъд конкретните казуси и скандали, става дума, това аз трябва да поставя%, обясни министърът.
Иванов е категоричен, че в рамките на дебата за нова законодателна уредба за службите за сигурност, най-вероятно ще бъде предложен пакет с изменения в режима на разрешаване и прилагане на СРС-та, с оглед на скандала в СГС, а и не само.
В тази връзка министърът каза, че подкрепя предложението хората, които са били подслушвани от службите във връзка с дадено разследване, да бъдат уведомявани за това.
"Състоянието, до което сме се докарали, в което никой нищо не казва по телефона, понеже презумцията е, че всеки човек, който се чувства малко или много интересен, и смята, че го подслушват. По този начин това средство губи своята ефективност заради свръх употребява. Умереното и изключително целенасочено използване на тези средства са залог за тяхната оперативна ефективност", коментира Иванов.
"Има и друг проблем, който Бойко Рашков повдигна. Оказва се, че доста пъти службите вместо да поискат в Бургас, искат в София СРС, въпреки че законът казва, че това трябва да се случи в съответния съд. Това е много важен въпрос - дали това не се прави защото те знаят къде може малко по-лесно да получат", каза правосъдният министър.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.