Мултинационалните държави все още не могат да намерят социалния модел за национален идентитет. Заради тези големи имиграционни вълни сме изправени пред съвсем различни ситуации, каза в предаването "Още от деня" по БНТ генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова по повод кървавите нападения от миналата седмица. "Убедена съм, че френското общество няма да попадне в капана на омразата и отмъщението", каза още тя и добави: "Големият въпрос, пред който са изправени много мултинационални държави, е този за националния, личния идентитет. Фактът, че само от Европа има 6000 млади хора, които са на страната на джихадистите в Сирия и Ирак, повдига доста въпроси. Трябва да се види как реагират младите хора в една подобна ситуация. Нужен е нов поглед върху човешките взаимоотношения, коментира Бокова.
Трудният въпрос пред нас днес е как можем да живеем заедно. Наблюдаваме невъзможност на големи групи хора да се интегрират в дадена среда. Става дума за взаимосвързаност на икономики, на икономическо развитие, посочи тя. Младите днес не се сравняват с родителите си, както правехме ние, а се сравняват с техните връстници. За това спомага най-вече бързото развитие на мобилните комуникации.
На въпрос на водещияе как точно е взела решение да се кандидатира за генерален директор на ООН, Ирина Бокова сподели: Не съм се замисляла точно как стигнах до това намерение, но признавам, че това е голямо предизвикателство. Най-важното обаче е, че имам подкрепата на България зад себе си. Иначе не бих се наела да правя нещо подобно. Тази подкрепа ме кара да проявявам още по-голяма отговорност.
България
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,