24 Ноември, 2024

Ивайло Калфин: Работи се по малък пакет промени в пенсионирането още сега

Ивайло Калфин: Работи се по малък пакет промени в пенсионирането още сега

От 10 дни се работи интензивно за търсене на максимално широко съгласие по малък пакет промени, засягащи пенсионната реформа. Част от тях могат да се случат сега, а останалите са по-дългосрочни, стана ясно още от думите му. Според социалния вицепремиер замразяването на възрастта за пенсиониране води до замразяване на тези мизерни пенсии

След заседание на Изпълнителния съвет на АБВ вицепремиерът по социална политика Ивайло Калфин отчете, че проектът за новия бюджет неизбежно има връзка със състоянието на публичните финанси през 2014 година.

Той визира значителното преизпълнение на разходите от 2014 г. - т.е разходите надвишават приходите в бюджета. „Ако се допускат подобни неща, те трябва да бъдат инцидентни и веднага да влизаме под европейското изискване от 3%", смята той.

Калфин подчерта, че с процедурата за санкции страни, които са в бюджетен дефицит и които надвишават заложените в ЕС равнища, попадат в невъзможност сами да определят бюджетната си политика, и то за години напред. В тази посока той е на мнение, че надвишаването на разходите трябва да бъде вкарано в граници през следващата година.

2015 г. е последната, в която много от проектите от старата програмна рамка трябва да бъдат изпълнени и разплатени. Това означава и завишени разходи, свързани с редовното изплащане на средствата. Калфин напомни, че принципът е ЕС да изплаща парите, след като те вече са изплатени от държавата, така че бюджетът трябва да предвиди това.

Вицепремиерът съжалява, че парите за 2014 г. не са отишли за нещо „смислено, което да остане дълготрайно". Според Ивайло Калфин, ако има дефицит, той трябва да е сигурен в конкретни инвестиции в проекти, които трайно променят икономическата и социалната среда в България. Бюджетът за 2015 г. като размер на разходите не би трябвало да бъде променян.

Вицето обърна внимание на приходната и разходната част. По думите му, макар и определен като консервативен, бюджетът има много резерви. Те са свързани със сравнително ниската прогноза за растеж - 0,8 %. Втората застраховка е заложена в почти нулевата инфлация - 0,2 %.

През последните 15 месеца малката дефлация е изключително тежка опасност за националната икономика, което означава увеличаване на безработицата. Затова мерките на държавата за стимулиране на търсенето са изключително важни, за да се преборим с дефлацията. В тази насока вицепремиерът посочи увеличаването на минималната работна заплата.

АБВ настоява за увеличение на разходите за образование, като за средно се повишат от 3,8 % на 5 %. За висше да се отделят 1,3 %, а за наука 1,1 %. Разходите за социални плащания се запазват за 2015 г., но Ивайло Калфин отчете един принципен проблем - съкращаването с 10 % на разходите за персонал.

Това ще се отрази в намаляване на изнесените услуги, стигащи до хората - с различни социални помощи например.

„През следващата седмица предстои да намерим вариант, хората да могат да си получават социалните услуги качествено и да не се налага да ходят до областния център, за един подпис например", посочи Калфин.

Той декларира, че се работи интензивно от 10 дни за търсене на максимално широко съгласие по малък пакет промени, засягащи пенсионната реформа. Част от тях могат да се случат сега, а останалите са по-дългосрочни, стана ясно още от думите му. Според социалния вицепремиер замразяването на възрастта за пенсиониране води до замразяване на тези мизерни пенсии.

Лидерът на АБВ Георги Първанов смята, че предложенията в социалната сфера не изискват високо натоварване на бюджета. Зад всяко предложение лесно може да се каже какви ресурси ще бъдат необходими. „В тези дискусии, които оцених като резултатни и се водят вътре в самото правителство, се стига до разумни и работещи решения", подчерта лидерът на АБВ и даде за пример коледните надбавки и повишаването на минималната работна заплата.

Първанов изрази надежда, че и разговорите за по-голяма предсказуемост на пенсионната реформа също ще доведат до добри решения. Бюджетните провали могат да дойдат от отсъствието на политиката. Енергийната тема, ако не залага бюджетен ресурс за реформа и промени, ще доведе не до провал, а до катастрофа, смята още Първанов.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас