Екипът на канадския филантроп и милиардер Янк Бари тръгва към селата в Монтанско за да търси слабонаселени места и договаря настаняването на сирийски бежанци, които искат да се заселят у нас. Идеята на богаташа, който е известен с филантропската си дейност, била да купи къщи и земя за имигрантите.
"Имате доста изоставени села. С моите пари мога да ги съживя", казва канадецът пред вестник "Преса". По негови прогнози проектът му ще се реализира в следващите 6-7 месеца. Намеренията на Бари предизвикаха истинска вълна от отрицателни реакции в социалната мрежа. Темата обаче съвсем не провокира с позиции патриотите от Атака и ВМРО, които днес са ориентирани към политиката на управляващите. Най-често задаваният въпрос е дали канадецът има някакви тайни договорки с правителството и защо държавата мълчи и не заявява позиция по опасната за националната сигурност тема. Гражданите се притесняват, че утре и богати арабски шейхове могат да инвестират в контролирано заселване на мюсюлмански бежанци в определени територии на държавата.
Интересен коментар по горещата тема предлага политологът Огнян Минчев:
„България е европейска страна - тя не е формирана като общество от емигранти, които се претопяват по свое желание в определен най-малък общ знаменател на идентичност. Европейските общества имат етнически ядра и мултикултурността се реализира като съотношение между основния етнос и малцинствените групи, които го допълват. Затова има важно значение какви са относителните дялове на основната общност и малцинствените групи. В Европа непрекъснато се води дебат какви са границите на допустимата имиграция и това не е дебат само на консерватори или националисти. В България живеят над един милион мюсюлмани и техния относителен дял нараства. Не принадлежа към хората, които смятат, че е срамно да се обсъжда въпросът кои са допустимите граници на нарастване на мюсюлманските общности в България, която е страна с преимуществено християнска традиция (в каквато и криза да се намира основното православно вероизповедание понастоящем). Настаняването и човешкото съпричастие към бежанците е проблем, който няма пряка връзка с възможността за концентрирано заселване на компактни общности от сирийци - мюсюлмани в Странджа, Видинско или другаде. Предусловие за дългосрочно настаняване на бежанци е способността им да се интегрират в обществото, което ги приема. Господин канадският милионер има намерението да създава компактни етнически анклави на българска територия, което е против националния ни интерес. На господина от университета в Отава бих припомнил, че Евразийското пространство е било винаги и по определение мултикултурно - включително в епохата на еднокултурните национални държави на Запад. Затова ще е по-добре да потърси друг критерий за не-принадлежност на България към Запада, освен този - нежеланието на голяма част от българското общество да допусне неконтролирано разрастване на мюсюлманските общности на българска територия. Повтарям - съвършено друг е проблемът за гражданския дълг на българското общество да приюти и защити бежанци, преследвани от война или други форми на насилие”, предупреждава известният политолог.
През ноември миналата година Бари и боксовата легенда Ивендър Холифийл посетиха лагера с бежанци в Харманли, за да помогнат. Тогава те наеха за една година 4-звезден хотел с 19 стаи, както и две къщи в София. В тях настаниха семейства на бежанци.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.