67% от младежите между 15 и 29 години не търсят начини да се преквалифицират или да добият нови умения, не четат книги, не учат, не спортуват и не търсят работа. Това сочи проучването на Института за социални изследвания и маркетинг, направено по поръчка на Министерството на младежта и спорта.Анкетирани са близо 1500 хора. От тях 77% не смятат да изкарват допълнителни курсове и да добиват нови умения в своето свободно време. 63% пък не спортуват и нямат дори подобно намерение, а 69% от тях не четат.33% от анкетираните смятат, че живеят трудно и едва свързват двата края, но 51% от тях не работят.Докладът за ефективността на младежките политики у нас представи на пресконференция зам.-министърът на младежта и спорта Калин Каменов.По думите му 29% от участвалите в проучванетоискат скоро да емигрират.
От желаещите да емигрират обаче половината не знаят чужд език или го владеят слабо. Половината не са ходили в чужбина, а тези, които са ходили е на почивка в съседни държави. 94% пък не са участвали в международни програми и обмен.
„Картината, която ни дават данните, не е приятна. Държавата трябва да започне по-координирано да работи за включването на младите в обществения и професионалния живот. България е на първо място в Европа по показателя NEETs на хора, които на работят, не учат и не се образоват“, коментира зам.-министър Каменов.
Той обясни, че младежките центрове, които работят на територията на страната, трябва да бъдат по-активни в това да помагат на младите хора в намирането на работа.
„Причините са комплексни, проблемите са комплексни, не е само заради това, че няма работа.
Още от България
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,
Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга
Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.
Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника
"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"