24 Ноември, 2024

Октай: Когато се създава политическа алтернатива на задкулисието, има съдебна съпротива

Октай: Когато се създава политическа алтернатива на задкулисието, има съдебна съпротива

Винаги когато се създава сериозна политическа алтернатива на политическата формация на задкулисието и мафията и стартирането на един такъв проект, има огромна съдебна и прокурорска съпротива. Това заяви бившият заместник-председател на ДПС Осман Октай пред Faktor.bg по повод публичното разпределение на съдията, който ще гледа регистрацията на партията ДОСТ.

„Oт началото на прехода са регистрирани много политически партии – над 200. За първи път се обявява, че ще има публично разпределение на съдебния състав, който ще гледа регистрацията на партията ДОСТ. Това естествено привлича вниманието, въобще проектът за тази партия е във фокуса на медиите. Като човек, който от 90-те години е виждал много политически процеси, тук има два варианта.

Първият е, че евентуално това се прави за не може да се каже, че някой задкулисно е спрял регистрацията с внушение от задкулисието и заинтересовнаи противници на този проект. От друга страна, ако действително съда, заради това, че има голям обществен интерес към този проект особено на Доган и ДПС, особено твърдения, че това е проект на чужда държава. На фона на това може съдебната система да иска да съхрани авторитета си, че всичко се прави прозрачно и се регистрира такава политическа формация, да не падне петно поради насаждането на негативни мнения в обществото. Може да има и положителен и отрицателен прочит на това действие с такова разпределение.“ смята Октай.

Той е на мнение, че когато се създава силна алтернатива, а не имитация на алтернатива на модела Доган и ДПС, винаги имал съдебни проблеми. „Дори и на времето, когато ние стартирахме политически проект, получихме много сериозни атаки на всички инстанции - прокуратура, съдебни власти, полицейски. Дори се стигна на производство на дела против регистрация на една сериозна политическа формация. Затова не бих искал в случая с регистрацията на ДОСТ да процедира по този негативен начин.“ уточни бившият политик.

„За 25 години дори има съпротива срещу присъствието на основните етнически партии сред мюсюлманското население. Неслучайно е въздържанието на големите партии – никога във висшите си органи не са имали представителство на мюсюлманите – неща, което отваря пространство и капсулира самото малцинство и зависимост от една партия, което не е добре за българския етнически модел.“ каза той в заключение.

Сподели:

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения, като посочи че партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"