Историците трябва да направят преценка на присъствието на ДПС в политическото пространство, каза бившият бившият зам.-председател на партията Осман Октай в сутрешния блок на ТВ7. Твърде дълго бях в кухнята на политиката, но така нареченият преход във всички сектори е нещо като бедствието. От 10 години гледам нещата отстрани, по-ясно се виждат. Предстоят сътресения в ДПС. Очаквам да има драматични сблъсъци в тази битка за държавата в полза на обществото, предупреди Октай. Той допуска, че почетният председател на ДПС (Доган) ще прецени "приноса" на Местан за изолацията на партията и трябва да си плати тази цена. Ще намерят друг "назначен" лидер.
Агресивното поведение доведе до това ДПС да загуби голяма част от своята интелигенция, което компенсираха с циганските гласове. На местните избори обаче Движението ще има много голяма опозиция от независими кметове от самото мюсюлманско малцинство и прогнозирам, че ще загубят 50% от традиционните си общини, отбеляза Октай. По думите му заиграването с ромското малцинство е опасно и от ДПС го знаят, но действат провокативно.
Политикът обърна внимание на много по-важния въпрос според него: Кой стои зад Сараите? "Това е по-интересната тема. Промяната в поведението на ДПС настъпи през 2001 г. – с идването на НДСВ на власт. Тогава започна задкулисието да се окопава във властта чрез волята и силата на обкръжението на сараите... Чрез модела "Доган" контролираха всяка власт, кадруваха във всяка власт и обслужваха всички корпоративни задкулисни игри за рухването на банки, за строителството на "Белене" и "Цанков камък" и източването на милиарди, които, вместо да отидат за инфраструктура, отидоха в джобовете на определени кръгове и обръчи."
Октай подчерта, че неслучайно девет години Ахмед Доган е пазен от НСО и държавата плаща за това 2 млн лв. годишно. Това е, за да могат да го употребят политически за т.нар. Задкулисие.
По-интересното е, подчерта Октай, кой стои зад сараите. Злият гений на прехода, който измисля политическите съглашателства, обръчите, рухването на корпоративни банки и финансови структури, не е Доган. "Не съм съгласен с тази теза. Добре познавам Доган, той е най-контролираният, тайнственият, моделираният човек на прехода."
Според Осман Октай службите стоят зад всичко. На въпрос на водещите какво се крие зад думата "службите", не е ли много общо това понятие, Октай отговори: "Има определена фигура - още от Луканово време. В момента върви сериозно напрежение в тоза пространство. Всички са внимателни и галят с перо ръководителите на службите и бивши министри, защото тези хора държат много политици в разработките на службите и представляват много голяма заплаха. Много внимателни са представители на прокуратурата, съда, други институции, всичко е подчинено на това задкулисие."
Според Октай, ако до май приемат Закона за МВР и преструктурират службите, тогава ще въздъхнем и няма да има такъв страх и заложничество в това задкулисие.
Кой управлява България - на този въпрос ще имаме отговор. Единствената надежда след масираното присъствието на шефа на НАТО, на Джон Кери, с помощта на Брюксел - България ще се превърне в много важна логистика за събитията в Близкия изток, Украйна и ще даде шанс този тил на НАТО да се изчисти. Неслучайно НАТО решиха в София да има координационен център за Балканите. Това ще ни даде шанс с усилията на западните служби да се преборим с това, което се случва.
Полицейското задкулисие ще си отиде само тогава. Винаги има медии, които регламират и обработват общественото вимание в тези структури.
Костов каза нещо много важно – правителството ще бъде силно, от безсилието на партиите в парламента, посочи още Октай. Местните изборите ще бъдат разделителната линия какво ще се случи следващата година и до изборите за президент, смята той.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Донев
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"