Охраната на въздушното ни пространство с изтребители от НАТО ще става при условията и по реда, определени от международен договор. Това решиха депутатите при окончателното приемане на промените в Закона за отбраната и въоръжените сили. "Това е гаранцията, че българското небе няма да се охранява например от турски самолети", коментира депутатът от ГЕРБ Валентин Радев. Това е и гаранцията, че няма да останем без способности за изпълнение на задачата по така наречената "въздушна полиция".
Депутатите не приеха предложението на Красимир Каракачанов съвместната охрана да става само с помощта на съюзнически държави, които нямат обща граница с България. Лидерът на ВМРО визираше агресивната политика на неоосманизъм и пантюркизъм на съседна Турция. Депутатът от БСП Кристиан Вигенин пък предложи държавите, на които ще разчитаме за съвместна охрана на небето, да са не само членки на НАТО, но и на ЕС, което автоматично изважда Турция от възможния списък на кандидати. Какъв знак обаче даваме на САЩ, които също не са член на ЕС, а внасят 3/4 от бюджета на НАТО и плащат 90% от издръжките на съвместните съоръжения в България, попита Валентин Радев.
Ангел Найденов от БСП пък предложи в съвместната охрана българските военновъздушни сили да имат водещо участие, което да се изразява не само с наземно оборудване, но и с летателни средства. Според шефа на комисията по отбрана Михо Михов пък промяната в закона е неприложима, защото все още не са уточнени процедурите за нейната реализация. Според него така се прикрива плачевното състояние на българската военна авиация.
Още от България
Отново няма избран председател на НС при първия тур на гласуването
Назарян и Кирилов отиват на балотаж
20 години България в НАТО – поглед към следващите 20
Доклад на Михаил Найденов, експерт по национална сигурност, изнесен на проведената на 26 и 27 ноември в СУ „Климент Охридски“ научна конференция, част от проекта „Създаваме сигурност, засилваме единството, споделяме ценности: 20 години България в НАТО“
Пеевски: Това в парламента е свършило, тези хора не осъзнават дневния ред
В парламента се прави пореден опит да бъде избран председател