24 Ноември, 2024

Първанов: Прочетох „100 мерки за 100 дни", но къде е в тях политиката?

Първанов:  Прочетох „100 мерки за 100 дни", но къде е в тях политиката?

Според Първанов политическият дебат се води на нивото на махленски свади сега у нас. Много ниско ниво, обидно за нацията, смята червеният политик. 

„Внимателно наблюдавам това, което се случва в последната една година. В президентската администрация мнозина бяха млади хора. Но аз трябва да призная, че не запомних много от новите лица и в НДСВ, и в ГЕРБ, т.е. това не е гаранция. Нека не противопоставяме поколенията. Един ще каже „На бой отиват само старците", други - „Няма място за старите кучета". България има нужда от компетентно управление на всички нива", настоява  още Първанов.

Той отчете, че през годините на Прехода българската политика недостатъчно се е базирала на добрата, солидната експертиза. Колко пъти парламентът се обръщаше към БАН, към експертите с молба за експертно мнение по един или друг въпрос? Ние нямаме изградени механизми за формиране на работеща политика. Това се прави в едни тесни апаратни лаборатории", заяви Първанов и подчерта, че успехът на България е възможен само с мобилизирането на широк кадрови потенциал.

Като положителна стъпка от времето на Прехода, Първанов посочи договора с Европейския съюз и обясни: „Договорът е най-доброто нещо, което България е постигала в отношенията с Европа, защото обикновено някой друг е решавал съдбата ни, без дори да ни покани на масата на преговорите".

 „Стратегическата мисъл и политика изисква лидерство, лидерство, каквото днес не виждам. Ние виждаме целеполагане в рамките на 100 дни. Прочетох един документ, не лош документ - „100 мерки за 100 дни". 100 мерки, а къде е политиката, къде е визията, къде е стратегията? Не лоши мерки, но къде е това, което обвързва? Кога ще вдигнем хоризонтът отвъд 100 дни, отвъд 4-те години на мандата?", запита участниците Първанов.

„Слушах внимателно дискусията на президента Росен Плевнелиев. Ако ние смятаме, че до 2020 г. ще имаме пет правителства, къде отиваме? На мен ми се струва, че 2020 е къс период. Трябва да погледнем доста по-далеч напред - до 2030, 2050 г.” , смята бившият президент.

„Загниването на сегашните български партии е в основата на проблемите на управлението и политиките", заяви той. Според него акцент в протестите е идеята за промяна и за написване на нов Изборен кодекс. А освен това безусловно трябва да се засили пряката демокрация вътре в самите политически партии, предлага червеният политик.

Георги Първанов попита дали все още стои въпросът за преучредяване на държавата. „Възможно ли е това? Би ли било резултатно едно Велико Народно събрание? Моят отговор е по-скоро „не". Аз съм скептик. Смятам, че нашата Конституция не е изчерпана. Има неща, които трябва да се коригират. Аз самият съм предлагал корекции за правомощията на президента. Но ако някой е за президентска република, моля нека да дебатираме. Ако някой е за долна и горна камера, нека дебатираме. Искам силен, експертен дебат. Аз ще работя за това. В Конституцията трябва да залегнат нови постановки - например в какви случаи задължително се свиква референдум. Нека Конституцията да реши какво се случва със съдбата на подписката", настоя още бившият държавен глава от форума в НДК. 

 

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас