25 Ноември, 2024

Павлова: Докато има българи, които оплюват България, не ни трябват дяволи, за да потънем в казана

Павлова: Докато има българи, които оплюват България, не ни трябват дяволи, за да потънем в казана

Лиляна Павлова

България трябва да покаже, че може да бъде балансьор и сигурен партньор на Балканите, каза още министърът

Получих доверие да се заема с една изключително важна тема – след месец влизаме в триото на председателството, с Естония и Австрия. Това  е едно голямо предизвикателство – поемането на председателството в един турбулентен момент за Европа и за Балканите. Това каза в студиото на Би Ти Ви министър Лиляна Павлова, която пряко е ангажирана с организирането на българското председателство на ЕС.  

Тя посочи, че европредседателството има три измерения – политическо, човешкият фактор – екипите, които да извършат подготовката по него, и организационно-логистична част. По първото измерение ние вече сме напълно готови, като ясно са формулирани приоритети, има вече ясна политическа визия и перспектива. Втората много важна част са екипите – 1200 души са ангажирани с това председателство, които ще бъдат обучени по всички критерии и изисквания. Изоставане има единствено в организационно-логистичината част, което при една добра мобилизация и организация това изоставане може да се навакса, коментира Павлова. 

Необходимо е допълнително финансиране  първо за НДК, второто е свързано с  нова обществена поръчка за сигурността и ITсигурността. И трето – ще бъдат отпуснати допълнителни пари за да изградим специален пресцентър, с нови 240 работни места за журналисти, телевизионни студиа, където да се предава на живо. Ние трябва да отговаряме на изискванията, които са ни поставени, обясни министър Павлова и допълни, че има ясно определен бюджет за председателството – 150 млн. лева, който в сравнение с другите държави е приличен и дори скромен.

Председателството е и как ще се представим на политическата сцена. Първо, по никакъв начин ние не сме домакини. Ние поемаме председателството в тежки времена и трябва да играем ролята на балансьор. Не да налага едно или друго решение, а да изслушваме позицията на 26-те държави и да намерим разбирателството по много теми – сигурност, миграция, бъдещето на ЕС, Западни Балкани, общ енергиен съюз, разширяване – много са предизвикателствата на този фронт. България има и своите ясни приоритети и един от тях е да останем стабилен фактор на Балканите, за какъвто ни приемат нашите европейски партньори, аргументира позицията си Лиляна Павлова. 

Тя коментира и последните скандали, свързани с поисканата от БСП оставка на председателя на НС Димитър Главчев. Според Павлова опозицията не е била аргументирана в своите искания, което не може да бъде приемливо за тяхното управление. И второ – с партньорите от Обединени патриоти ГЕРБ имат много ясно споразумение, като по всяка една от темите се търси разумна и балансирана позиция. 

Лиляна Павлова в качеството си на министър по председателството на България се ангажира да промени решително имиджа на страната ни в Европа. 

Докато има българи, които петнят страната си в Европа  - България ще бъде възприемана като най-бедната и най-корумпирана държава. Това ще бъде и моята цел по време на българското председателство – да променим тази визия на страната ни и да покажем, че България е една просперираща страна, с богато културно-историческо наследство. Защото омаскаряването и оплюването на държавата малко прилича на онзи казан, в който не му трябват дяволи, за да се удавиш в него, убедена е Лиляна Павлова.

Сподели:
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август

Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,

Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга

Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга

Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.

Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника

Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника

"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"