Регионалната политика е сърцето на Европейския съюз - тя води до видими резултати, до демокрация и просперитет. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, цитиран от прессекретариата му, по време на тържествената церемония в Санкт Пьолтен, Република Австрия, на която бе удостоен с наградата „ERI prix“ за заслуги към съхранението на многообразието и равнопоставеността на регионите по пътя към обединена Европа.
Държавният глава подчерта, че европейските граждани очакват открити правителствени политики, прозрачност и изпълнение на смислени проекти и точно това им дава Регионалната политика на ЕС.
Наградата „ERI prix“ се връчва на всеки две години и се присъжда за големи заслуги за обединена Европа. Българският президент е петият й носител. Преди него удостоени с приза са Жан-Клод Юнкер - председател на ЕК и министър-председател на Люксембург (1995-2013 г.), Едмунд Щойбер -министър-председател на Бавария (1993-2007 г.), Вацлав Клаус - президент на Чешката Република (2003-2013 г.), Микулаш Дзуринда - министър-председател (1998-2006 г.) и министър на външните работи на Словашката република. Това са държавници, оставили своя отпечатък в историята и изиграли важна роля във формирането на Европа, заяви министър-председателят на Долна Австрия д-р Ервин Прьол.
По думите на президента Росен Плевнелиев, именно качествено новото ниво на съвместната работа между правителство, региони и общини е пътят към постигане на устойчив растеж, основан на споделени приоритети за развитие. „В България след 2009 г. стартирахме проекти за изграждането на 300 км магистрали, 26 нови метростанции, за изграждането на железопътни линии, пътища, водни проекти, първата българска иновационна екосистема „София Тех Парк“. Стартирахме и 10 000 проекта за малките и средни предприятия, реновирахме над 460 детски градини и училища в българските региони“, посочи държавният глава и подчерта, че те са подобрили живота на милиони български граждани.
Президентът заяви, че днес страната ни работи за още по-тясна икономическа интеграция на българските и на регионите от Централна и Източна Европа, които са обединени от общ стремеж за реализация на проектите за транспортна и енергийна свързаност и на Дунавската стратегия. „В Европа всички са важни и за всички има перспектива – от най-богатите до най-бедните региони“, подчерта президентът и добави, че в резултат на постигнатия политически и национален консенсус България е определила своите приоритети, които предстои да изпълни до 2020 г. с подкрепата на Европейската комисия.
В изказването си на церемонията българският държавен глава открои и значението на Регионалната политика на ЕС за интеграцията и за европейската перспектива на държавите от Балканите. Според президента, успехът на регионалното сътрудничество се основава не толкова върху географската близост, а върху споделените ценности на държавите от региона. „Сътрудничеството между съседните страни е най-мощният инструмент, особено за Югоизточна Европа, а усещането да видиш, как хората от пограничните региони на „Желязната завеса“ днес изграждат заедно своето съвместно, по-добро бъдеще, е истински вдъхновяващо“, заяви Росен Плевнелиев. „Надявам се, че ще навлезем в нов стадий на интеграция, а няма да изградим нова изкуствена стена. Защото само обединена Европа, може да бъде Европа на мира, Европа на сътрудничеството, Европа на регионите“, подчерта държавният глава.
Президентът отново изтъкна значението на Югоизточна Европа като „свързващ елемент“ между Европа и Азия. „Ние сме в центъра на тези търговски пътища, а регионалната свързаност е важна предпоставка за инвестиции в държавите от региона и отваря вратите към нови пазари на изток и на запад“, заяви Росен Плевнелиев.
Държавният глава припомни също така, че ЕК планира да инвестира почти 50 млрд. евро в региона по линия на европейските структурни инструменти до 2020 г. „Това означава, че средствата за трансграничното сътрудничество между страните от Югоизточна Европа значително ще се увеличат и до 2020 г. ще видим значително подобрение и модернизация на инфраструктурата на Балканите“, отбеляза още президентът Плевнелиев. Държавният глава подчерта, че от подобряването на икономическата перспектива на европейските региони ще спечелят и всички граждани от Югоизточна Европа.
По време на церемонията премиерът на Долна Австрия д-р Ервин Прьол определи твърдата позиция и застъпничество на президента Росен Плевнелиев за силни региони в Европа като един от мотивите за присъждането на наградата.
"Европа трябва да залага именно на регионите в бъдещото си развитие“, допълни Ервин Прьол и посочи, че България е силен застъпник на проевропейския курс.
Министър-председателят на Долна Австрия определи президента Росен Плевнелиев като символ на стабилност и предвидимост, важен и диалогичен партньор на Австрия по въпросите от европейския дневен ред. „Президентът Плевнелиев е човек с демократично мислене и европейско съзнание и връчената награда е признание за качествата му като държавник, политик и европеец“, подчерта още Ервин Прьол.
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"