„Три години от мандата преминаха през най-тежка икономическа криза в ЕС от неговото създаване досега, бяха поставени под въпрос основни ценности на съюза. България преминава през политическа, демографска, икономическа и социална криза. 2014 година беше година на политическа нестабилност, банков фалит, спрени еврофондове, година тежки аварии, катастрофи. Глобалните и регионални заплахи за факт", каза на пресконференция по повод три години от встъпването си в длъжност президентът Росен Плевнелиев.
Поколението ни се сблъска със сериозни предизвикателства относно бежански вълни, кризи, инвестициите са на незадоволителни нива изброи още той. "В последните два месеца на 2014 видяхме нов подход от страна на политическите сили - подход на диалог. След извънредните парламентарни избори бяха демонстрирани смирен тон, коалиционни отношения. Да се надяваме, че кризата на тежко политическо противопоставяне в последните 2 години е зад нас. Имаме шанса да придвижим важни за обществото реформи - в здравеопазването, образованието, сигурността", посочи Плевнелиев.
Президентът увери, че ще работи за това 2015 година да бъде година на реформи. "Зададохме смислени приоритети в енергетиката, модерна инфраструктура, дългосрочно планиране в страната. Зададохме посоката за продължаване на реформите в енергетиката, сигурността и др. Работя като президент на гражданите. Застанах зад обществото. То зададе въпроса "кой", каза още Росен Плевнелиев.
Според него, държавният глава е обединител, но това не означава да стои настрани от проблемите. "Действам без емоции, прагматично. Интересувам се не от спечелени битки, а от свършената работа. Държа да бъда полезен на обществото президент. Искам гласът на народа да бъде чут, а не купен. Ще продължа и ще доведа докрай инициативата си за национален референдум." Плевнелив каза още, че трябва да подкрепим модерния патриотизъм и хуманизъм.
"Българинът е милосърден и съпричастен. 2014 постави рекорд по природни бедствия, но и по дарителство. Трябва да се обединим около истината за комунизма. Стартирах идеята за музей на българския 20-ти век. Необходим е решителен отпор на демократичния свят. Историята на Европа може да се раздели на преди и след Крим", допълни Плевнелиев. По думите му, това са теми, които определят нашето бъдеще. Като президент работя за по-силен и интегриран ЕС. "България може и е длъжна да добави стойност към ЕС, а не да седи безмълвно в ъгъла. Искам България да не е пасивен, а активен член на НАТО. Най-голямата опасност пред въоръжените сили е системното недофинансиране. Избирането на Кристалина Георгиева е безспорен успех", каза още президентът.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"