Няма съмнение, че има партии, които имат интерес от етническо напрежение. Това далеч не означава, че подобни ситуации ще дадат отражение върху местния вот и неговите резултати. Това заяви пред БНР политологът Димитър Ганев. Той даде пример от 2011 година, когато месец преди местните избори стана инцидентът в Катуница, но до съществени промени във вота на избирателите не се стигна.
„Въпреки създалата се ситуация да се говори за оставка на вътрешния министър Румяна Бъчварова е несериозно. Оставка на високо ниво аз категорично не очаквам на този етап. Някакви кадрови размествания на по-ниския ешелон в МВР може да бъде направен, но това няма да промени съществено ситуацията”, смята Ганев. Той е категоричен, че коалиционните партньори ще продължат да подкрепят ГЕРБ, защото голямата сила на това правителство и основния стожер на неговата стабилност е липсата на алтернатива.
„Огромното предизвикателство в рамките на следващите избори е на първо място да се гарантира някаква спокойно обстановка, а не продължаващо напрежение по места, защото това може да се превърне в една лавинообразна ситуация, която да ескалира и да се стигне до много неприятни резултати. Второто нещо е да се гарантира честността на вота”, каза още политологът.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас