25 Ноември, 2024

Президентът: Политическото противопоставяне трябва да спре

Президентът: Политическото противопоставяне трябва да спре

Политическото противопоставяне трябва да отстъпи място на важни държавнически решения. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на съвместна пресконференция с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.

Българският държавен глава и председателят на ЕП съобщиха, че са обсъдили обстановката у нас и че становищата им съвпадат, предаде БТА.

Оценките ни съвпаднаха - първо по това, че наближаващите избори ще бъдат третирани като вътрешнополитически и като повод за конфронтация между партиите, което за съжаление да доведе до неглижиране на проблематиката, свързана с европейския дневен ред, по-скоро една негативна кампания на тежко противопоставяне, заяви Плевнелиев. Второ - липсата на диалог между основните партии, който се надяваме да бъде възстановен, добави той. Има реформи в България, които не ни чакат, има важни решения, които трябва да се вземат и те трябва да се случат в скоро време. Политическото противопоставяне трябва да отстъпи място на важни държавнически решения. То е част от демокрацията, винаги ще го има, но нашата обща надежда е, че пътят на реформите ще бъде засилен, заяви президентът.

В отговор на въпрос Шулц уточни, че в четвъртък ЕП ще приеме доклада за освобождаването от отговорност по изпълнението на общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2012 година. В т. 296 се препоръчва Европейската комисия "да възприеме решителна позиция по отношение на България и сериозно да разгледа въпроса дали изобщо е възможно използването на средства на ЕС съгласно правилата".

Мотивът на предложението е, че на основата на последния доклад по механизма за сътрудничество и проверка се поражда "дълбока загриженост относно липсата на напредък, продължаващото силно разпространение на корупцията и наблюдаваното в страната принципно затруднение за разпределяне на отговорности и коригиране на грешки". Не съм в течение на тази точка, но докладът няма законодателна стойност, както и съдържащите се в него препоръки, заяви Шулц.

Това не означава, че на неговата основа ще бъде предприето незабавно спиране на европейските средства, поясни той. ЕП винаги е разбирал и подкрепял България, и за нас е изключително важно да споделим своите амбиции, идеи и притеснения с оглед на идващите избори, заяви президентът Плевнелиев.

Говорихме с надеждата, че ще имаме европейски избори, като в центъра на дебатите у нас в следващите два месеца ще видим европейския дневен ред, как България иска да добави стойност към ЕС и да се включи в инициативите и програмите по най-смисления начин, допълни той.

Изразих своята надежда, че изборите на 25 май у нас няма да бъдат просто един вътрешнополитически тест, а истински европейски избори, за да помогнем на европейското семейство с дебатите в България, как да бъдем по-полезни, посочи държавният глава. Темата за региона винаги е в дневния ред, Балканите са на прав път, коментира президентът. Той определи като исторически пробива от 2013 г. в диалога Сърбия-Косово. По неговите думи нашето голямо желание е България, която е фактор в Югоизточна Европа и има мнение, да ускори движението на останалите държави от региона по пътя към европейската перспектива.

Президентът отбеляза, че е поставил и въпроса за свързаността на региона, което би дало положително отражение върху икономиката.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.