Организацията и подготовката на целия изборен процес, който законът възлага на правителството и тази подготовка се реализира по няколко линии. Първата е взаимодействие с Централната избирателна комисия (ЦИК), без която не може. Втората линия е работа, подготовка на областните администрации и общинските администрации. Защото както предполагам е добре известно, освен ЦИК в българското пространство не работи изборна администрация по места. Вместо такава работят технически екипи от администрацията на областите и на отделните общини, коментира в студиото на БНТ проф. Емилия Друмева, съветник на премиера Близнашки по правните въпроси.
Конституционния съдия, която съветва министъра председателя по изборни въпроси даде своята рецепта да неутрализираме корпоративния и купен вот.
"Ако всички ние гласуваме масово, ако гласуваме - всички отидем до урните и дадем своят глас, тогава ефектът на такива нарушения, на такива грозни явления. И тези, които харчат пари за купуване на гласове ще си дадат сметка, че няма смисъл, защото ефектът върху изборният резултат е нисък.", казва се юристът.
Друмева посочи, че е възможно и наложително основния закон у нас да претърпи реформа.
"Знаете че никой закон не е някаква замръзнала съвкупност от правни норми и по дефиниция всеки закон подлежи на промяна, така че неговото съдържание да съответства на изменящите се условия и обстоятелства. Така че едно развитие на Конституцията, мисля че задължително и постоянно трябва да стои в нашето полезрение"
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.