Референдумът мина и е валиден, „за" гласуваха близо 2 милиона. В цифри това е 70% от гласоподавателите в рамките на страната, както и 90% в чужбина. Какво следва оттук нататък?
На първо място резултатът от референдума е достатъчен, за да бъде разгледан въпросът за електронното гласуване отново в НС. Депутатите имат срок от 3 месеца, за да направят това. Междувременно стана ясно, че премиерът и председателят на НС обявиха подкрепа вчера за бързо приемане на закона. Втората стъпка е създаване на експертна група, която трябва да избере технология за организиране на електронно гласуване, обяснява Иво Мирчев от ИК „Гласувай без граници” във Фейсбук. Той предлага да се създадат един или няколко малки пилотни проекта, с които да се стартира.
„Референдумът бе орязан в НС още при неговото гласуване. Да се организира всенародно допитване за електронно гласуване е прецедент. Трябваше ел. гласуване да бъде включено в избирателния кодекс, както това се случва навсякъде Това, което не постигнахме е гласувалите вчера да бъдат поне толкова, колкото на последните парламентарни избори. От самото начало това бе невъзможна цел. Партиите в НС целенасочено опитаха да вкарат референдума в посока предизвестен провал, непровеждайки кампания, инструктирайки избирателите си да гласуват само за кметове и общински съветници, създавайки фалшиви ИК, които източват средства на данъкоплатците. Капак на всичко сложи вчера ЦИК с грешните указания към секциите в страната. На много хора не бе дадена възможност да гласуват.” припомня Иво Мирчев.
„Почти 2 000 000 души е огромен и незаобиколим за властта резултат. Няма партия в момента получила такава подкрепа. Дори нашите депутати не са толкова нагли, за да си позволят да пренебрегнат волята на толкова избиратели. Сега усилията ни трябва да бъдат насочени към невъзможността този проект "да умре" из кулоарите на НС. „ съветва още той.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство