Сигурен балотаж между Цецка Цачева и Румен Радев прогнозират от изследователския център "Тренд" на базата на данни от национално представително проучване, направено сред 1004 души между 19 и 26 октомври, информира БТА.
Проучването е осъществено със собствено финансиране на "Тренд".
Анализаторите коментират, че е трудно да се направи категорична прогноза за очакваната избирателна активност на предстоящите президентски избори.
Близо 60 на сто от всички запитани декларират, че със сигурност ще упражнят правото си на глас, но традиционно реалният процент на гласоподаване остава по-нисък.
В същия момент, 84 на сто от хората са чували, че е прието задължително гласуване. Това може да покачи избирателната активност, в сравнение с предишни избори. 60 процента от всички български граждани са решили твърдо за кого да гласуват, докато 19 на сто все още не са. 44 процента пък знаят още преди кампанията за кого ще гласуват, докато 19 процента са взели решение по време на самата кампания.
Според 76 на сто има значение кого точно ще изберем за президент, а 16 процента са на обратното мнение.
С малка преднина, лидер в предпочитанията на българите, е кандидатът на ГЕРБ Цецка Цачева с 27,3 на сто от заявилите, че ще гласуват. След нея, с 24 процента, е подкрепеният от БСП Румен Радев.
Следват Красимир Каракачанов (12,1 на сто), Ивайло Калфин (6,7 на сто), Веселин Марешки (6,3 процента), Трайчо Трайков (5,4 на сто), Пламен Орешарски (3,2 процента) и Татяна Дончева (2,2 на сто).
Опцията "не подкрепям никого" е с дял от 7,1 на сто.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.