24 Ноември, 2024

Скотланд Ярд навърши 185 години

Скотланд Ярд навърши 185 години

На 29 септември 1829 г. е създадена първата съвременна полиция в света — Metropolitan Police в Лондон, известна още като Скотланд Ярд. Скотланд Ярд е седалището на лондонската полиция и нарицателно име за столичната британска полиция. Името идва от улицата, на която се е намирала първоначалната сграда на полицията. Сградата е разположена в Уестминстър.

Организирано като алтернатива на тогавашните частни детективи, лондонското управление постепенно се превърна в най-мощното полицейско формирование в кралството, което наброява днес над 50 000 оперативни сътрудници и служители. Дейността му обхваща територия с площ 787 квадратни километра (без лондонското Сити) и население близо 8 млн. души, посочва агенцията.

Освен традиционната полицейска дейност по охрана на реда и борба срещу престъпността, Скотланд ярд е и главна квартира на британското антитерористично подразделение. Това му отрежда уникална роля в полицейските сили на страната - управлението контролира фактически цялата държава, без да доминира над останалите правоохранителни органи.

Властите възлагат на Скотланд ярд най-отговорните и деликатни разследвания в страната, например по повод злоупотребите при осребряването на разходите на британски депутати, предизвикали шумен скандал. Лондонското управление бе натоварено да разследва и обвиненията срещу британските тайни служби МИ-5 и МИ-6 във връзка с изтезания на задържани, заподозрени в терористична дейност.

Столичната полиция често сътрудничи на властите в различни страни, когато става дума за залавяне на престъпници, напуснали кралството или пристигнали в страната след извършване на престъпни действия в чужбина. Скотланд ярд се включва и в тайни мисии на територията на други държави - обучава например.

Откъде произлиза името "Скотланд Ярд"?

Корените на названието «Скотланд Ярд» (в превод от английски «шотландски двор») трябва да се търсят в ранното Средновековие. В X век английският крал Едгар I Миролюбиви (943—975) подарил на краля на Шотландия Кенет II (954—995) участък земя редом с Уестминстърския дворец в Лондон, при условие, че онзи построи резиденция на това място, която щяла да бъде считана за територия на Шотландия, а шотландският крал ще може да я посещава ежегодно в знак на уважение към английската корона. Това се превърнало в традиция на всички шотландски крале, стига те да не се намирали в състояние на война с Англия. Но в 1603 г. английската корона преминала към шотландската династия на Стюартите и Скотланд Ярд загубил своето политическо значение.

Тогава било решено дворецът да бъде разделен на две части. Първата нарекли «Големият Скотланд Ярд», а втората – «Средния Скотланд Ярд» и започнали да ги използват като правителствени здания. В 1829 г. в Лондон се появила първата полицейска служба, създадена от министъра на вътрешните работи Робърт Пил (1788—1850). Резиденция на лондонската полиция стал същият този комплекс от сгради, които няколко столетия по-рано принадлежали на шотландското кралско семейство. От този момент върху лондонската полиция здраво се залепило названието «Скотланд Ярд». През първите години работата на новата служба била особено тежка, тъй като до 1829 година в Лондон не съществувала единна полицейска служба и с разследването на престъпления се занимавали хора, които по правило нямали и най-малка представа за тънкостите на следствената работа. Всеки желаещ е можел да стане «ловец на крадци » и да получи определен хонорар за залавянето на престъпник, ако вината му бъде доказана. Както не е трудно да се досети човек, мнозина се захванали с тази работа изключително заради печалбата, за лична мъст или просто от жажда за приключения. Не е удивително, че нивото на престъпността в английската столица бил необичайно високо.

През 1890 г. лондонската полиция се мести в тази червено-бяла тухлена викторианска сграда, проектирана от Норман Шоу, получила названието Ню Скотланд Ярд. Любопитно е, че по време на строителството работниците открили костите на разчленен труп на жена, вероятно една от жертвите на Джак Изкормвача.

Един от първите професионалисти в Скотланд Ярд бил инспектор Чарлз Фредерик Филд (1805—1874), голям приятел на Чарлз Дикенс (1812—1870). Именно Филд станал прототип на образа на детектив Бакет от романа на Дикенс «Студен дом». А самата дума «детектив» скоро станала международен термин, обозначаващ професионалния криминалист. Днес Скотланд Ярд е най-голямото полицейско учреждение в Англия. Там работят почти 30 000 души, отговарящи за безопасността на територията на Лондон и околностите му. В момента единственият запазен елемент от първоначалния Скотланд Ярд е конюшнята на полицията в сградата на адрес „Голям Скотланд Ярд „№7.

Сподели:

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България