Правителството си поставя за цел да има поне 20-30 осъдени корумпирани от високите етажи на властта с влезли в сила ефективни присъди. Това е посочено в доклад, озаглавен "Стратегически насоки за борба с корупцията", който се очаква Министерският съвет да разгледа на заседанието си в петък по предложение на вицепремиера Меглена Кунева.
Документът е подготвен от работна група, водена от зам.-министъра на вътрешните работи Филип Гунев. Върху него през март трябва да бъде написана цялостна антикорупционна стратегия на България, съобщава "24 часа".
С корумпираните управляващи ще се бори ново специално звено, което ще разследва всички политици, министри, висши чиновници, шефове на агенции. То ще се занимава единствено със случаи, при които щетите за бюджета надхвърлят един милион лева или поисканият подкуп е над 100 000 лв.
За да бъдат постигнати резултати и да се гарантира независимост на новата структура, ръководството й ще бъде редовно атестирано за постигнатите резултати. Ако поставените цели не бъдат изпълнени, шефовете на звеното ще бъдат сменени.
В новата структура ще участват поне 200 прокурори, следователи, оперативни работници от МВР и данъчни инспектори от НАП.
Новото звено ще се отчита пред Народното събрание два пъти годишно за постигнатите резултати.
Заложено е да има 6 регионални структури, които да се занимават с корупция на властта, но в размери, по-малки от лимитите на националното звено.
Според стратегията Комисията за конфликт на интереси трябва да получи правомощията да разследва и анализира имуществените декларации на политиците и висшите чиновници, за да може да се откроят неправомерно забогателите участници във властта.
В България няма влязла в сила нито една присъда по делата от висок обществен интерес. През 2013 г. например под специален надзор от прокуратурата са били 21 дела за тежки престъпления и корупция. От тях едва 6 са стигнали до съда, а по останалите още няма никакво движение.
39 са институциите, които би трябвало да борят корупцията в различните сфери на икономиката, политиката и управлението на страната. При това в тази бройка не са включени инспекторатите, които всички министерства, общини и агенции трябва да имат.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит