"С измислените дебати за Ф-16 се губи позитива на стъпката за придобиването им". Това каза пред „Фокус“ бившият министър на отбраната проф. Тодор Тагарев във връзка ветото на президента Румен Радев на сделката за самолетите F-16.
Той допълни, че повече от 10 години въпросът за изтребителите е тема в България. Не може да разчитаме на Русия в поддържката на бойната техника у нас, след като тя обяви НАТО за враг. България е част от НАТО, припомни проф. Тагарев и добави, че експертите са единодушни, че сделката за F-16 е възможно най-добрата, която страната ни може да си позволи.„Вместо след толкова години чакане това решение да се превърне в празник за ВВС и за цялата страна, отново започнахме да наливаме масло в стари тези, в някакви химерни теории за това от къде да вземаме самолети. Имаше масирана пропаганда, затова колко полезно би било да продължим този тип отношения с Русия. Това е изключено. Вместо да отбележим подобаващо, че 15 години, от както сме в НАТО, за пръв път придобиваме основна бойна платформа. 10 години от както управлява премиера Бойко Борисов и сега прави важна стъпка за нас, но ние губим позитива й с измислени дебати“, каза той. Според проф. Тодор Тагарев президентът Румен Радев излиза извън ролята на върховен главнокомандващ и се впуска в теми извън неговите правомощия. Не е ясно, дали президентът ще наложи вето и на другия закон – Закона за бюджета, чрез поправките в който се осигуряват средствата за сделката, каза бившият военен министър и допълни, че ако го направи, ще получи „любовта“ на всички народни представители.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,