"Оптимист съм, че българското европредседателство ще протече успешно. Защото основният принос, който България иска да даде, е засилване и укрепване на кохезията вътре в ЕС. Което е много важно. Длъжни сме да демонстрираме единомислие, да действаме единно - както при вътрешноевропейските процеси, така и в отношенията ни с други световни сили и региони. Именно това е линията на българското правителство, което е от полза за цяла Европа." Така ръководител на софийското бюро на фондация "Конрад Аденауер" отговори на въпрос какви са очакванията му за българското европредседателство.
По думите му пред България ще има и много предизвикателства, като едно от тях е свързано с преговорите на ЕС по Брекзит.
"През тези шест месеца ще продължат преговорите за Брекзита. Като държава, която председателства ЕС, България ще играе важна роля в този процес. Освен това страната иска да насочи вниманието към Западните Балкани, което е не само похвално, но и много важно. Твърде малко хора в останалата част от Европа са наясно със съотношенията на силите и интересите в този регион. Твърде малко хора знаят за процесите, при които други сили се опитват да наложат там своите интереси с цел да изградят сфери на влияние.
България познава много добре Западните Балкани и в миналото вече е играла конструктивна роля за поощряването на диалога между отделните държави в региона, като в същото време успешно полага усилия да поддържа добри отношения с тези страни. С оглед на всичко това вярвам, че българското европредседателство ще бъде успешно", коментира Гайслер.
На въпрос какви са плюсовете и минусите за България в рамките на европредседателството, той бе категоричен, че безспорен плюс е конструктивния подход, което проличава още от мотото на българското европредседателство - стремежът е към постигане на единство. Друг основен плюс е решението на България да привлече вниманието към един регион, който има важно геополитическо значение, за който обаче Европа отчасти се интересува твърде слабо.
Що се отнася до минусите - това са поредицата от международни проблеми, които България не е причинила, но по които трябва да има позиция. Тази мулти-криза, тази поли-криза е истинско предизвикателство не само за България, а и за всички останали страни-членки на ЕС. Но България има приятели и партньори в ЕС, страната не е сама. Не само Германия, но и други държави вече обявиха, че България може да разчита на подкрепата им, изтъкна Торстен Гайслер.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.