Ще предложа ревизия на Закона за досиетата, така че българското общество да научи кои са били разузнавачи и кои доносници, или пък са участвали в организираните престъпни групировки. Това се казва в изявление на новоизбрания депутат от ПФ Велизар Енчев.
По повод излезлия днес позорен списък на Комисията по досиетата, обявяваща депутатите с принадлежност към тайните служби на България преди 1989 г., желая да заявя следното:
Вляза ли в Народното събрание като депутат от Патриотичния фронт, една от първите ми законодателни инициативи ще бъде тотална ревизия на Закона за досиетата, която да постави ясна разграничителна линия между служителите на балканското разузнаване и политическата полиция, между доносниците и офицерите от цивилното и военното разузнаване, работили на територията на Македония, Сърбия, Турция, Гърция и други важни за националната ни сигурност страни.
В случая имам моралното и професионалното право да направя това, защото съм първият офицер от външното разузнаване, който публикува в книга и в компактдиск пълното си работно дело в НРС (1986 - 1996 г.). В излязлата наскоро книга "Аз бях в разузнаването" съм представил на публиката извършеното от мен на територията на бивша Югославия и на първо място работата ми по интернационализирането на въпроса за правата на българите в Сърбия и Македония, които и днес са жертва на системна асимилация и дискриминация. Като офицер в югославския отдел на разузнаването участвах в създаването и международното утвърждаване на български организации в Македония и Сърбия, поради което не само нямам чувство на вина, приписвана ми от Комисията по досиетата, но и възнамерявам да поискам законова реабилитация за всички оклеветени и опозорени служители на балканското разузнаване.
Време е да се ревизира законът за опозоряване на българското разузнаване, който е дело на БСП, ДПС и СДС. Тези три партии носят най-голямата отговорност за този закон, който няма аналог в другите бивши източноевропейски страни.
Освен това възнамерявам да предложа закриване на Комисията по досиетата и прехвърляне на нейната работа към НРС, Служба "Военна информация" и ДАНС, като по този начин от държавния бюджет годишно ще се спестят 4 млн. лева. Подобна промяна на закона ще предотврати и свободния достъп до информационните масиви на балканското ни разузнаване, от които вече се възползваха посолства на съседни страни, за да получат информация както за методите на работа на НРС и Служба "Военна информация" на Балканите, така и за установяване на наши секретни сътрудници в съответните държави. На това престъпление към държавността ще се сложи край и като народен представител няма да направя компромиси с националните интереси, независимо дали това се харесва на ГЕРБ, БСП, Реформаторския блок и ДПС.
Държавна сигурност няма група в Народното събрание, защото вече 25 години няма такава структура в държавата. Но е общо мнението, че вече нямаме нито държава, нито сигурност, съзнателно разградени от нихилисти и лъже демократи, за да се обслужат външни интереси и на първо място имперската политика на Република Турция.
Ако ГЕРБ, Реформаторите, ДПС и други парламентарно представени партии отхвърлят предложенията ми за ревизия на Закона за досиетата, за закриване на Комисията за досиетата и за налагане на отговорен държавнически подход към проблемите на националната сигурност, това ще покаже кой работи срещу държавата и кой целенасочено минира националната сигурност.
Понеже през изминалия четвърт век се настоява за пълна прозрачност на биографиите на публичните фигури, възнамерявам да предложа и Закон за откриване на досиетата на сътрудниците на престъпните групировки, създадени след 1989 г. След като живеем в демократично общество, което по никакъв начин не толерира престъпността, гражданите трябва да знаят дали в парламента има лица, които са били част от мутренските структури на прехода.
За тези в парламента, чиято кауза е анатемосване на ченгетата и прехвърляне на собствените им грехове върху работилите за държавата, ще го кажа още веднъж: Предстои ревизия на Закона за досиетата и закриване на Комисията по досиетата!
Разбира се това не е най-важният закон в новия парламент. Защото нацията най-вече се интересува от цената на тока, дали тя наистина трябва да се повишава и кои са отговорните за източването на енергетиката, а не от скелетите в гардероба на прехода. Но справедливостта и истината за балканското разузнаване на България повече не може да чака.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"