Румъния поиска Европейската комисия да прекрати наблюдението на борбата с корупцията и съдебните реформи, тъй като е изпълнила целите на Механизма за сътрудничество и проверка, чрез който става това. След среща с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер в Брюксел днес, румънският премиер Дачиан Чолош заяви, че механизмът, който се прилага само към България и Румъния, се е изчерпал, тъй като страната му е изпълнила препоръките по него и е постигнала търсената цел. Няма нужда да чакаме края на мандата на Комисията, за да се направи това, заяви Чолош предвид по-ранни коментари на Юнкер, че наблюдението ще отпадне докато той е шеф на Комисията.
Юнкер не отговори директно на румънското искане за незабавно отпадане, но заяви, че България и Румъния не са вързани по него и че всяка държава бива оценявана спрямо собствените си постижения. Той добави, че Брюксел е изключително доволен от напредъка на румънците и от ускоряването на исканите реформи. Председателят на Европейската комисия заяви в прав текст, че по изпълнението на механизма "Румъния е по-напред от нашите приятели, българите".
ЕС въведе Механизма за сътрудничество и проверка като условие за приемането на България и Румъния през 2007 г., тъй като се смяташе, че те не са напреднали достатъчно със съдебните си реформи. България е наблюдавана по 6 критерия, а Румъния – по 4. Докато за България европейският мониторинг включва не само съдебната реформа, но и борбата за организираната престъпност, показателите, наблюдавани в Румъния са: подобряване прозрачността и ефикасността на съдебния процес, професионално и надпратийно разследване на корупцията по високите етажи и борба с корупцията в местната власт, както и създаване на Агенция за интеграция, която да следи за конфликт на интереси по върховете на държавата. До момента Европейската комисия е публикувала 15 доклада с препоръки и отчет на изпълнението им за двете страни.
Още от България
ПП-ДБ: Абсолютно неприемливо е предложението Бойко Борисов да е премиер
Искат проевропейско правителство с равноотдалечен премиер, гарантиращо пълното изолиране на Пеевски от всички властови позиции в държавата
Татяна Дончева: Ако същите лавандулки ще се борят с Пеевски...
Тя потвърди и слуховете, че има индикации за предстояща съвместна работа на БСП с ГЕРБ, но заяви, че е положено старание това да бъде предотвратено.
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена", предупреждават от "Има такъв народ"