ропейската комисия е подготвила нови планове как да се договори с "Газпром" да бъде поставен под действащите регулации на Европейския съюз проектът "Северен поток 2", съобщиха EUobserver и руските делови издания "Ведомости" и РБК.
Крайната цел е за газопровода от руския бряг през Балтийско море до Германия да действа Третият енергиен пакет, гарантиращ, че има разделение между доставчици на горива и операторите на инфраструктурата за пренос, както и че до тръбите ще бъдат допускани и трети компании, включително други руски.
Плановете се съдържали в 10-страничен поверителен документ и ще станат факт, само ако страните от ЕС дадат мандат на Еврокомисията да преговаря с руснаците за реализирането им.
Полша отдавна настоява да бъде блокиран "Северен поток 2", ако не отговаря на европейските регулаторни правила, а Германия обяснява, че за проекта трябва да има изключение, тъй като е договорен и строителството му е започнало преди да влезе в сила Третият енергиен пакет. Москва по принцип отхвърля подобни условия, защото газопроводът няма сухопътна част през територията на ЕС, а излиза директно на германския бряг. Освен това смята, че не е честно да финансира и построи обект за милиарди евро и да бъде задължена да го споделя с други.
Сега Еврокомисията иска да ръководи преговорен екип на ЕС, който да се консултира със специална комисия от представители на страни от ЕС.
Предложенията включват изискване "Газпром" да раздели в напълно независими една от друга компании доставчика и оператора, "за да избегне конфликт на интереси и да увеличи конкуренцията". Собствеността на 100% от газопровода ще остане за Nord Stream 2 AG, но друго дружество трябва да го експлоатира.
"Ведомости" пише за идея за "независим системен оператор или независим оператор на транспортната система", според която Nord Stream 2 AG запазва и инфраструктурата, и дейността, но под надзора на "независим регулатор".
Отварянето на част от капацитета на газопровода за трети участници може да стара "чрез редовни и прозрачни търгове", за да се избегне по този начин сценарий, в който "Газпром" може да реши да спре доставки за клиенти в ЕС поради финансови или политически причини.
"Същите изисквания бяха толкова неприемливи за Русия преди три години, че тя се отказа да строи "Южен поток" през България", пише EUobserver.
Този път Еврокомисията предлага още една алтернатива - сделката за експлоатация на "Северен поток 2" да включва и "подходящи мерки", гарантиращи "устойчив дългосрочен транзит на газ след 2019г. по няколко от съществуващите трасета и специално през Украйна".
През 2019 изтичат дългосрочните договори за пренос с Киев, сключени преди бурните събития от зимата на 2014г. да свалят проруския режим на президента Виктор Янукович. От тях в значителна степен зависи и състоянието на газопреносната мрежа на Словакия. "Северен поток 2", който би трябвало да започне да работи след около две години, рискува да намали рязко и транзита през Беларус и Полша към Германия, тъй като с него 80% от доставките за германския пазар ще идват директно от Русия.
В документа на Еврокомисията се казва, че Унгария, Полша и Словакия изграждат нова инфраструктура за внос на газ от западните страни в ЕС и да намалят зависимостта от Русия, но "Северен поток 2" ще обезсмисли тези усилия, защото горивото от запад пак ще е руско. Освен това проектът може "да възпрепятства процеса на създаване на открит газов пазар с конкурентни цени" в ЕС.
ЕС не бива да допуска "Северен поток 2" да функционира в правен вакуум, а той е в специфична спрямо останалите проекти юридическа ситуация и се нуждае от специфичен юридически режим, заяви на 14 септември пред евродепутатите Мигел Ариас Канете, еврокомисар по въпросите на енергетиката.
Втората тръба на "Северен поток" преминава през морските икономически зони на Финландия и Швеция, както и през териториалните води на Дания. Правен анализ на Еврокомисията потвърди, че "нито ЕС, нито отделни негови членове могат да претендират за юрисдикция върху офшорна част от тръбопровод извън тяхната територия". Но експертите заявяват, че без договарянето на специфичен регулаторен режим "Северен поток 2" ще се окаже в два различни и противоречащи си правни режими - на ЕС и на Русия, пише още "Дневник".
Следете с Фактор
България
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
- 19:54, 25 Ноември, 2024
Свят
Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса
- 19:38, 25 Ноември, 2024
Свят
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
- 19:20, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
Владимир Кличко: Русия на Путин е в беда
Русия на Путин иска да унищожи Украйна тихомълком. Те искат Америка да остане тиха. Не велика, а тиха. Велика Америка не е Америка, която изоставя страните, които защитават свободата с живота си, заяви той
Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса
Тя намекна за неотдавнашното прекъсване на телекомуникационни кабели в Балтийско море, за което официални лица заявиха, че може да е било саботаж.
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно