Президентът на Гърция Прокопис Павлопулос отхвърли призивите на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган за преразглеждане на Лозанския мирен договор, който очертава съвременните граници между двете съседни държава и статута на турското малцинство в Гърция.
Днес Ердоган е на историческо посещение в Гърция, което е първо на турски държавен глава от над 60 години насам.
Макар и с дипломатичен тон, двамата президенти на практика се скараха.
Една от точките, по които турският президент искаше да разговаря с е именно Лозанският мирен договор от 1923 г. и респективно границата на някои острови в Егейско море, които се оказват ябълка на раздора между двете страни в последните години, както и в Западна Тракия, където е съсредоточено турското малцинство.
„Договорът от Лозана определя територията и суверенитета на Гърция и на Европейския съюз, и за нас той не подлежи на ревизия", категоричен бе Павлопулос.
„Лозанският договор не се прилага на практика. Трябва да проучим приложимостта му", обяви Ердоган на срещата с гръцкия си колега.
„Той няма никакви недостатъци, няма нужда да бъде преразглеждан или да бъде актуализиран", обаче бе отговорът на държавния глава на Гърция.
„От подписването на договора са изминали 94 години и много неща са се променили. Въпросът за защитата на хората в Западна Тракия е въпрос от изключително значение за нас", заяви Ердоган.
Още от Свят
Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени
"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."
Туристически кораб потъна в Червено море, 17 души са в неизвестност
Няма данни за пострадали българи
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма