20 Февруари, 2026

Кредиторите срещу намерението на Атина да раздаде 1 милиард евро на бедните

Кредиторите срещу намерението на Атина да раздаде 1 милиард евро на бедните

Намерението на гръцкото правителство да раздаде на един милион граждани бонуси на стойност 1 000 евро за празниците накара кредиторите да реагират и да поискат обяснения от Атина, пише "Български новини".

По-рано през месеца държавният министър Кристофорос Вернадакис обяви, че 1 милиард евро ще бъдат разпределени на един милион гърци с нисък доход като коледни бонуси.

Средствата ще дойдат от първичния излишък, който правителството ще постигне до края на годината. В интервю Алексис Ципрас повтори, че излишъкът от приходи ще бъде даден като социален дивидент на един милион бедни гърци. Гръцките кредитори обаче реагираха, че всички държавни приходи, надвишаващи определените цели, трябва да се разпределят между държавните дългове към частния сектор и предстоящото раздаване на пенсии.

Освен това кредиторите искат част от всяко надплащане да се използва като „възглавница за ликвидност“, когато програмата за спасяване на Гърция приключи и страната ще се върне на международните пазари в условия на стабилност.

Очаква се въпросът да бъде предмет на дебат в понеделник, когато започва нов кръг от преговори между Гърция и кредиторите за третия преглед на програмата за спасяване.

Гръцкото правителство е готово да представи на заемодателите смесен план, включващ изплащане на просрочени плащания в частния сектор и програми за развитие, а част от излишъка от приходи ще стигне до програмата за минимални доходи и други социални дивиденти.

Служителите на министерството на финансите твърдят, че кредиторите могат да приемат смесено разпределение на прекомерните приходи и да се съгласят, че част от средствата трябва да отидат за социални дивиденти.

Сподели:

Коментари (0)

Мицкоски възкреси Бледската спогодба: Скопие с реверанс към Тито и претенции към български територии

Мицкоски възкреси Бледската спогодба: Скопие с реверанс към Тито и претенции към български територии

Северномакедонският премиер говори за югославския проект от 1947 г., отказва решения „под натиск“ на ЕС и допуска членство без право на глас още през 2027 година

Тръмп удължи санкциите срещу Русия заради нахлуването в Украйна

Тръмп удължи санкциите срещу Русия заради нахлуването в Украйна

Важно е, че първият указ за санкции срещу Русия е издаден през 2014 година. Тогава указът на президента на САЩ Барак Обама № 13660, публикуван на 6 март 2014 година

От свитата на Путин:  За САЩ е изгодно да отменят санкциите срещу Русия

От свитата на Путин: За САЩ е изгодно да отменят санкциите срещу Русия

Кирил Дмитриев нарече „фалшива“ новината, че Москва уж предлага на Вашингтон някаква „сделка“ за 12 трилиона долара в замяна на вдигане на санкциите.