24 Ноември, 2024

Оланд поиска ЕС да създаде единна гранична служба

Оланд поиска ЕС да създаде единна гранична служба

Френският президент Франсоа Оланд призова за създаването на единна европейска гранична служба, която да отговори на новите предизвикателства пред Европейския съюз и да се справи с безпрецедентната бежанска вълна.

В съвместно изявление с германския канцлер Ангела Меркел пред Европейския парламент, той каза, че засилването на Шенгенската система изисква в частност създаване на „пълноценна единна политика за предоставяне на убежище“, а също „оказване на ефективно съдействие“ на страните от ЕС, които се намират по границите на съюза.

„Това изисква също създаването на единен корпус от сухопътни и морски граничари в рамките на ЕС“, изтъкна френският президент, според когото Европа е длъжна „да се движи напред, а не да отстъпва назад“. По думите му Европа е реагирала твърде бавно на сътресенията по външните си граници и огромните вълни от имигранти. В същото време европейските лидери са осъзнали твърде бавно, че трагедиите в Близкия изток и Африка могат да имат последици за Стария континент.

С призив за европейско единство Оланд подчерта, че отказът от Шенгенските споразумения би бил „трагична грешка“, но режимът на свободно придвижване трябва да бъде развиван и засилван. „Да се подлага на съмнение този режим и да се връщаме към вътрешните граници би било трагична грешка. Но да смятаме, че Шенген в сегашния си вид позволява да се справим с натиска върху външните граници на съюза, би било друга грешка“, посочи той.

От своя страна Ангела Меркел призова ЕС да се съсредоточи върху регулирането на международните конфликти. „Ние трябва в по-голяма степен да насочим нашата външна политика и политиката на развитие за разрешаване на кризите и отстраняване на причините за бягството на хората“, добави тя.

Според нея миграционната криза „променя дневния ред“ на ЕС, а ключова роля в усилията за разрешаването на проблема ще изиграе Турция. По думите ѝ Германия подкрепя Еврокомисията на преговорите с Анкара за регулирането на имигрантския поток. В същото време Баварският министър-председател Хорст Зеехоер заплаши да защити най-голямата германска провинция, ако Берлин не предприеме ефективни мерки за ограничаване на бежанския поток.

Според официалните данни в периода между 1 септември и 3 октомври в южната провинция са пристигнали 225 00 бежанци.  Зеехофер критикува правителството в Берлин за ненавременната му намеса в ситуацията, която поставя сериозни предизвикателства пред властите в Бавария. Какви ще бъдат конкретните мерки, които местното правителство планира да въведе, ще стане ясно след извънредното заседание на баварския кабинет, насрочено за този петък.

Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков