"Русия може да насочи нов подводен газопровод към България, ако получи помощ от Европейския съюз", заяви в Будапеща руският президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс.
По думите му газопроводът "Южен поток" не може да бъде възстановен в първоначалната му форма, но ако Брюксел подкрепя тази идея, може да се изгради отклонение, което да свърже България - където трябваше да излезе тръбата на "Южен поток", с другия газопровод, който Русия планира.
Коментирайки споразуменията с Турция за строителството на новия газопровод, Путин отбеляза: "Готови сме да го построим в такъв обем така, че през Турция този газ да може да отива и в ЕС. Не възнамеряваме да наказваме никого, нито да се обиждаме на някого".
"Ако логистически е възможно, сме готови да стигнем после и до България - Европейската комисия вече ни помоли за това; готови сме да стигнем и до Гърция. Тоест не възнамеряваме нищо да закриваме, не възнамеряваме да лишаваме никого от нищо", продължи Путин.
Путин също така посочи, че "Южен поток", който трябваше да пренася руски газ под Черно море до Южна Европа, е бил торпилиран от европейските възражения.
Руският президент заяви, че след като през април 2014 г. Европейският парламент е решил да признае "Южен поток" "не само за безперспективен, но и за вреден за Европейския съюз", в България е било изпратено писмо с искане за прекратяване на подготвителните работи, предаде ТАСС.
"Будапеща е заинтересована за реализацията на проект, който да замени "Южен поток" и е решена да намери начин за осъществяването му", заяви премиерът Виктор Орбан на съвместна конференция с Владимир Путин.
По думите на Орбан "нещо трябва за замени "Южен поток"" и правителството трябва да търси варианти.
Русия и Унгария сключиха политическа договореност за бъдещ газов договор.
Путин обеща, че Москва "положително ще разгледа" въпросите за газовото сътрудничество с Унгария.
Той уточни, че се имат предвид договорите за доставки на газ от Русия за Унгария след 2015 г., както и "някои други въпроси, свързани с използването на газовите хранилища".
Според него значението на Унгария като пазар за руски въглеводороди и "потенциална страна транзитьор за Русия не е намаляло".
По негова оценка двете страни имат голям потенциал за разширяване на взаимодействието в икономическата сфера и като важна област той посочи атомната енергетика, в частност строителството с помощта на Русия на два блока на АЕЦ "Пакш".
Още от Свят
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин
FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна
Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13