Сирийската армия постигна първите си успехи от 2014 г. насам в крепостта на "Ислямска държава" (ИД), предаде Ройтерс. Правителствените сили са превзели позиции на границата между провинциите Хама и Рака през последните два дни, съобщи армейски източник от Дамаск.
"Това е знак за посоката на предстоящите операции срещу Рака. Като цяло фронтът към Рака е отворен, като се започне от Табка", уточни източникът.
Рака е столицата на ИД. А в Табка се намира военновъздушна база, превзета от джихадистите преди две години. Сега силите на Башар Асад са на 35 километра от нея.
Същевременно с офанзивата си към крепостта на ИД сирийското правителство се опитва да предотврати изпращането на саудитски сухопътни сили в страната.
Всичко това се случва малко, след като в Мюнхен бе постигнат известен пробив за Сирия. Представителите на 17 държави от контактната група се споразумяха по ключови точки – хуманитарна операция и прекратяване на огъня в рамките на една седмица. Това обаче не може да бъде считано за формално споразумение, тъй като не бе подписано от враждуващите страни - правителството в Дамаск и умерените бунтовници, борещи се за свалянето на режима на Башар Асад.
Споровете в Мюнхен продължиха. Първо Франция обвини Русия ,че бомбардира цивилни граждани. След това САЩ заявиха, че авиацията на Москва удря легитимни и подкрепяни от Запада бунтовници. Москва на свой ред отрече нападките и заяви, че примирието в Сирия по-скоро ще се провали, отколкото да успее. Руският външен министър Сергей Лавров даде шанс 49 на сто на прекратяването на огъня. Докато германският му колега Франк-Валтер Щайнмайер - бе по-оптимистичен, като даде 51 процента.
Същевременно сирийските правителствени сили с подкрепата на руската авиация продължават да напредват срещу Алепо, части от който продължават да бъдат под контрола на бунтовниците.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.