24 Ноември, 2024

Двама от министрите в новото правителство на Мицотакис са работили съвместно с българските власти

Двама от министрите в новото правителство на Мицотакис са работили съвместно с българските власти

Кириакос Мицотакис

Министър Хадзидакис ще наблюдава изпълнението на съвместните енергийни проекти с България

След полагането на клетва пред президента и висши духовници, новият гръцки премиер Кириакос Мицотакис представи своето правителството, в което са включени експерти и от чужбина. Кабинетът ще разполага с 18 министри, като някои от тях имат опит при реализиране на съвместни проекти с България.

Министър на външните работи е Никос Дендяс, юрист с опит в правната комисия на Европейския съвет. В предишно правителство на консерваторите работеше усилено с българските власти в борбата срещу трафика на хора и наркотици.

Министерството на енергетиката и околната среда  поема Костас Хадзидакис. Неговата биография се свързва с транспортни проекти, разработвани съвместно с българското правителство. Министър Хадзидакис ще наблюдава изпълнението на съвместните енергийни проекти с България.

Ключовото за Гърция министерство на финансите поема Христос Стайкурас, съветник на премиера Мицотакис. В екипа му  влизат банкови експерти, работили в Брюксел.

Михалис Хрисохоидис, бивш министър от правителството на социалистите, пък поема министерството на обществения ред и миграцията, като той се счита за най-успешния гръцки министър в този сектор. Той ръководеше и акцията по разбиване на  терористичната организация "17-ти ноември" и организира сигурността на Олимпиадата в Атина.

Новото правителство ще положи клетва утре, 9-и юли.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.