Промени в Изборния кодекс обсъждат депутатите от новата парламентарна правна комисия.
Свои законопроекти са внесли представители на всички парламентарни групи без БСП и ДПС.
Общото в законопроектите на "Изправи се!Мутри вън!" , "Има такъв народ" и "Демократична България" е акцент върху гласуването на българите зад граници, съобщава БНР.
Предлага се да отпаднат ограниченията за откриване на секции, да може да се гласува и електронно, и по пощата, у нас да има видеонаблюдение, а ЦИК да бъде променена като структура и състав - да е по-професионална без политически квоти.
Предложението на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс е свързано с въвеждането на мажоритарно гласуване в два тура – „една стара идея“, каза Десислава Атанасова, която е била внесена още през 2016 г. след референдума, организиран от екипа на "Шоуто на Слави", която не мина тогава.
Още преди започването на дебата, който предстои, от ГЕРБ се обявиха против гласуването по пощата и избор на нова ЦИК.
Заседанието беше открито от новия председател на новата Правна комисия Радостин Василев, който пожела на колегите си, като истински елит на правната мисъл в НС, да работят в името на интересите на гражданите, да не се обиждат и уважават, защото „задачата на тази комисия е да направи България велика“.
Депутатите гласуваха днес да бъде обсъден мораториумът върху концесиите и продажбата на държавни общински болници, както и някои назначения в държавни предприятия и административни структури, внесен от Корнелия Нинова.
Другото искане за мораториум, внесено от Мая Манолова не събра подкрепа
Предстоят дебатите по законопроектите, за да стане ясно какво в петък ще влезе в пленарната зала.
Общото в законопроектите на "Изправи се!Мутри вън!" , "Има такъв народ" и "Демократична България" е акцент върху гласуването на българите зад граници
Фактор Фактор
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес