„Вече една година единната информационна система работи във всички съдилища на страната. Над 260 хиляди дела в момента се водят по електронен път в тази система“, каза пред БНР Гергана Мутафова, член на Прокурорската колегия на ВСС и ръководител на проекта за въвеждането на единната система за съдилищата.
„Проблемите, възникващи в хода на работата й, се решават с оптимизация на функционалности и промени за които настояват магистратите и съдебните служители“, поясни Мутафова.
Гаранционната поддръжка е в рамките на 4 години.
Всички образувани след 30 юни тази година дела следва по силата на закона да се водят по електронен път, а съдебните актове да се създават като електронни документи.
Гергана Мутафова коментира появилите се съмнения дали системата може да бъде опасна:
„Ако е налице известно притеснение за това правораздавателният процес да е по-отворен и по-достъпен за гражданите, да, тази система е „опасна“.
Системата записва всяко действие на потребителите и има следи за нейната дейност, увери Мутафова. По думите й налице е пълна прозрачност и отчетност в дейността на всеки потребител.
„Като автор на определени актове в тази система може да бъде единствено предварително определен потребител. Ясно е кой може да влиза в нея, кой може да работи в нея, кой може да променя актове в нея, кой може да ги подписва и кой може да ги издава. Няма как да влезе външен потребител, да състави нещо, да го подпише…“
Входът за гражданите и юридическите лица се осъществява през единния портал за електронно правосъдие, уточни Мутафова.
„Фактически външните за системата лица няма как директно да достъпват до системата.“
Около 1 милион лева ще струва пълното надграждане на единния портал за електронно правосъдие, съобщи Гергана Мутафова.
Във връзка с възможността да се инициира безпрецедентно изслушване в Народното събрание на членовете на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота, Мутафова посочи:
„Не само могат да искат да ни изслушат, определен брой членове на парламента могат да поискат нашето отзоваване. Така че е напълно възможно да предприемат такова действие.“
Според Мутафова към този момент законодателната уредба, свързана с отстраняването на един от „тримата големи“ в съдебната система е абсолютно неразвита и много пестелива.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро