Промените в здравната система, които предлага ресорният министър д-р Петър Москов, не се наричат реформа, а погром върху системата.
Коментарът направи днес на публична лекция пред студенти основателят и първи управител на Здравната каса, както и бивш здравен министър, д-р Илко Семерджиев, цитиран от "Дарик". Според него когато в една здравна система ресорен министър стане тясноспециализиран лекар, това ограничава кръгозора му и става предпоставка за взимане на грешни политически решения, както и за лобизъм. Семерджиев изтъкна като основен проблем на родното здравеопазване броя на неосигурените лица, който от 2008-а до 2014-а е нараснал от 250 хил. до 2 млн. души. Това, което е демотивирало българите да плащат за здравно осигуряване, според Семерджиев, е одържавяването на 1,4 млрд. лева от здравните ни вноски, дело на Симеон Дянков, финансов министър в първия кабинет "Борисов".
Листи на чакащи пациенти, занижен достъп до здравни услуги и застрахователен лобизъм. Това ще последва ако бъде приета реформата, която предлага настоящия здравен министър д-р Петър Москов, смята Семерджиев.
„Повечето от гражданите ще предпочетат, когато боледуват, да си плащат. Това означава намаляване на достъпа до здравеопазване и увеличаване на разходите за здравеопазването. Това е абсолютно противопоказно. Това не се нарича реформа, това се нарича погром върху системата. Това ще се случи в следващите години ако бъдат приети новите текстове в Закона за здравното осигуряване. Те са на второ четене вече, критиките остават абсолютно не чути, последствията ще бъдат консумирани", изтъкна Семерджиев.
Не е реформа, когато един здравен министър одържави надзорния съвет на Здравната каса и по този начин демотивира всички, които могат да взимат качествени решения, смята Семерджиев. Според него това, което наблюдаваме днес, е една инвазия на държавата в лечебното здравеопазване.
„Вчера беше представен във Висшия медицински съвет един проект за промяна на Закона за лечебните заведения, според който диспансерите се закриват и на практика се присъединяват към многопрофилните болници за активно лечение. Това ще доведе до изключително печални резултати. Когато специфични заболявания бъдат изоставени и присъединени към болници за активно лечение, тогава специалното внимание към тези болни вече изчезва. Затова аз очаквам много отрицателна тенденция в тези заболявания", каза още Семерджиев.
За последните пет години броят на здравнонеосигурените се е покачил почти десет пъти и основната причина за това, според основателя на Здравната каса, е в одържавяването на 1,4 млрд. лв. от парите на институцията.
„Това са пари, събирани десет години за здравеопазване, за да може да продължи здравната реформа в посока заместващо здравно осигуряване и да бъдат пуснати доброволните здравни фондове да управляват публични средства и да влязат в конкуренция с Националната здравноосигурителна каса. Всъщност, реформата тогава е унищожена, защото парите за нея са иззети", категоричен е той.
Пари за здраве, по думите на Семерджиев, все още има, просто те не вършат работата, която очакваме, защото не се използват правилно. Изводът, според специалиста - няма ужасяваща криза, а има ужасяващо държавно управление.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним