27 Ноември, 2024

Граждани питат правосъдния министър за венец, положен пред паметник на окупатор - Съветската армия

Граждани питат правосъдния министър за венец, положен пред паметник на окупатор - Съветската армия

Активисти от “Гражданска инициатива за демонтиране на паметника на съветската армия” изпратиха отворено писмо до служебния министър на правосъдието Мария Павлова. Причината с поставен венец на институцията пред монумента на Съветската армия, на 23-ти февруари. Според гражданското сдружение няма нито законово, нито морално основание държавна институция да почита чужда армия окупатор.

Те напомнят, че въз основа на § 10. (1) от ПЗР на Закона за общинската собственост, приет през 1996 г., и Акт за държавна собственост № 3418 от 18.09.1947 г., паметникът на съветската армия представлява общинска собственост. С решение № 19 на Столичния общински съвет по протокол № 6 от 25. 02. 1992 г., допълнено от решение № 2 по протокол № 24 от 18.03.1993 г., органът на местно самоуправление в София е изявил ясно желанието си за демонтиране на паметника на съветската армия в Княжеската градина в София.

Според становище на Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерство на културата № 4800-55/16.05.2012 г., паметникът няма статут на единична недвижима културна ценност по смисъла на чл. 59, ал. 4 и чл. 65 от Закона за културното наследство. Също така цитират позиция на Чрез писмо № 14-00-151 / 15.07.2015 г. Министерството на отбраната от № 14-00-151 / 15.07.2015 със становище, че Паметникът на съветската армия не влиза в обхвата на Закона за военните паметници и не е регистриран като военен паметник по смисъла на закона.

Въз основа на тези факти те отправят три въпроса към министъра:

Какъв е конкретният повод да бъде поднесен подобен венец?

Каква е причината да бъде избран точно Паметника на съветската армия, в Княжеската градина, за поднасяне на венеца?

По чие разпореждане е бил поднесен венецът?

Бихте ли била любезна да ни предоставите копия, съгласно  Закона за достъп до обществена информация, на всички вътрешноведомствени документи свързани с решението за поднасяне на споменатия венец?

Те завършват със заключението, че историческото познание и документи ни позволяват със сигурност да знаем, че Съветска Русия обявява война на България на 5 септември 1944 и че съветските войски установяват режим на окупация в страната ни в периода септември 1944 – юли 1947. В Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен, гласуван от Народното събрание през 2000 г., чл. 1, ал.1 гласи: „Българската комунистическа партия (тогава именуваща се Българска работническа партия /комунисти/) идва на власт на 9 септември 1944 с помощта на чужда сила, обявила война на България, и в нарушение на действащата Търновска конституция”.

Пълният текст на писмото вижте тук

Сподели:
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър

Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър

По думите му биячите от столичния мол са били  хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма

Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...

Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...

Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним