Увеличение на заплатите и създаване на стандарт, в който са е ясно записано какъв е необходимият брой медицински сестри в страната. Това поискаха медицинските сестри в отворено писмо, изпратено от Асоциацията на специалистите по здравни грижи до президента Румен Радев, премиера Бойко Борисов и здравния министър Николай Петров. В него те настояват исканите от тях промени да се предвидят в бюджета за следващата година и дори заплашват с национален протест, ако исканията им не бъдат удовлетворени.
Медицинските сестри настояват за стартова заплата от 3 минимални заплати за страната или около 1500 лева и диференцирано заплащане на труда в зависимост от придобитата квалификация.
Те настояват също да бъдат приети стандарти с ясен регламент за необходимия брой медицински сестри, акушерки, фелдшери, рехабилитатори, медицински и ренгенови лаборанти спрямо броя на пациентите в болниците, кабинетите, лабораториите, децата в детските ясли, градини и училища, в домовете за медико-социални грижи и във всички структури, където специалистите полагат "висококвалифициран труд на ръба на оцеляването".
От Асоциацията апелират също за осигуряване на условия за участие в задължителните форми на продължаващо обучение и създаване на възможност за повишаване на обществения престиж на професиите и привличане на млади хора към тях. В писмото си те посочват, че средната възраст на медицинските сестри в момента е 53 години, а за последните 10 години около 10 000 медицински сестри и акушерки са напуснали страната.
"За оптималното фунцкиониране на здравната система са необходими 35 000 специалисти – медицински сестри, акушерки, фелдшери/лекарски асистенти, рехабилитатори, медицински и рентгенови лаборанти. Повече от 80% от завършилите студенти в направление “Здравни грижи“ няма да упражняват професията си поради мизерно заплащане, неблагоприятни условия на труд, неуважение и прояви на насилие при изпълнение на служебния дълг, своеволия от страна на работодателите и липса на ясни критерии и стандарти за качествено изпълнение на
здравните грижи, така необходими на българското общество", посочват в отвореното писмо от Асоциацията.
"Повече така не може! Високата ни квалификация трябва да бъде уважавана и достойно оценена! Не можем повече да работим за мизерно заплащане! Не приемаме пренебрежителното отношение към нашите професии! Отказваме да спасяваме здравната система, работейки на 2 и дори на 3 места! Ние сме пълноправни членове на медицинския екип и съзнаваме своята отговорност! Не ни поставяйте пред дилемата да работим в България или да напуснем професията, която обичаме“, апелират медицинските сестри.
"Сега, когато се решава бюджетът на Република България, ние заявяваме своите основни искания, за да ни има, за да се усъвършенстваме и българските граждани гарантирано да получават безопасни и качествени здравни услуги. Не искаме да застрашаваме националната сигурност, поради невъзможността да упражняваме професиите си", допълват те.
"Ние ви уведомяваме за решението си да отстояваме правата си, за да останем в България. Ако и сега не се предвидят достатъчно финансови средства за дейностите по здравни грижи, ние ще организираме национален протест. Последната ни реакция ще е национална стачка, която ще парализира системата на здравеопазване. Очакваме Вашите мъдри и национално отговорни решения!", посочва още в отвореното си писмо от Асоциацията на специалистите по здравни грижи.
Това се казва в отворено писмо на Асоциацията на специалистите по здравни грижи, изпратено до Радев, Борисов и министър Петров
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним