Убеден съм, че светът може да се отвори към културата на България и на Европа само ако в ЕС положим общи усилия да направим постиженията на таланта видими и запомнящи се. Това заяви министърът културата в оставка Вежди Рашидов днес в Брюксел по време на кратката си среща със словашкия министър на културата Марек Мадярич, съобщи Министерството на културата, цитирано от БТА.
Словакия в момента председателства ЕС и днешното заседание на Съвета на министрите на културата в Брюксел бе председателствано от министър Мадярич. В заседанието на Съвета участваха еврокомисарите Тибор Наврачич и Гюнтер Йотингер, както и зам.-генералният директор на ЮНЕСКО Франческо Бандарин.
Вежди Рашидов изтъкна желанието на България през 2018 г. по време на нашето Председателство на ЕС да бъде направена и специална изложба, която да показва не само българското наследство, а и образци на таланта на европейските държави. Така можем да покажем най-доброто в културата на държавите членки на ЕС, защото културата е идентичността на всяка нация, посочи Вежди Рашидов.
По-късно в изказването си на Съвета Вежди Рашидов посочи, че културата е документът на времето и без нея няма история. Ако днес нямахме образците, наследството на Египет, на Рим, на Византия, ние нямаше да знаем как са изглеждали някогашните цивилизации, каза Вежди Рашидов. Той е убеден, че ако искаме да се представим пред света с огромните културни пластове, които има Европа като Стария континент, трябва да опознаем културата си. Ако не го направим, това непознаване ще ни доведе до капсулиране. В България всяко дете знае кой е Пикасо, но колко деца в Европа знаят наши известни художници, илюстрира образно тезата си Вежди Рашидов.
Той изтъкна, че впечатляващата българска изложба в Лувъра "Епопея на тракийските царе - Археологически открития в България" е направила възможно Европа и светът да ни опознаят още по-добре и така да получим покани от редица други държави да покажем и там уникалното българско наследство.
В края на изказването си министър Рашидов подкрепи италианското предложение всяка година да има не два, а четири града, които да бъдат европейски столици на културата. Колегите на Вежди Рашидов бяха впечатлени от емоционалното му изказване и го поздравиха за активната позиция и усилията, които полага за популяризирането на българската култура по света.
На днешното заседание в Брюксел Съветът на министрите на културата се обедини около решението 2018 г. да бъде обявена за Европейска година на културното наследство.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца