Детските атракции се оказаха едни от най-малко безопасните места за малчуганите, а травмите на деца - все по-чести. Това показва репортаж на Нова ТВ.
В "Пирогов" всеки месец има по няколко случая на деца със счупени крачета, пострадали при игра на т.нар. надуваеми замъци или батути. Въпреки сигналите на гражданите за тези инциденти, контролът върху тези съоръжения, достъпът до които е платен и не струва евтино, е само пожелателен.
"Ние преглеждаме мястото, върху което се поставя съоръжението и самия паспорт на съоръженията", казва арх. Бойка Къдрева от Столична община.
Комисията за защита на потребителите не е задължена да извършва подобни проверки, макар че поне веднъж в годината прави тематична проверка за безопасността. При последната от тях, която се проведе в началото на лятото, инспекторите са проверили 121 такъва съоръжения в цялата страна, като при 14 от тях са установени нарушения.
"Най-често липсва документацията - не може да се проследи кога и къде е произведено съоръжението. Купуват се съоръжения втора употреба, има случаи на неправилно съхранение през зимата, неактивния сезон", коментира Ивайло Сиркаров, представител на фирма за контрол на детски съоръжения.
"Този тип съоръжения са доста рискови. Колкото и да е изрядно и правилно поставено, при самата игра е възможно изкълчване и друг тип наранявания", предупреждава той.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним