След няколко месеца без тестове за наркотици катаджиите отново започват проверки на шофьорите. Уредите и консумативите вече се доставят в областните поделения на КАТ в страната, съобщава Нова ТВ.
Изследванията показват, че шофьорите най-често употребяват марихуана и амфетамини. А често ги съчетават и с алкохол. На пътя обаче това може да се окаже фатално. Дрогата влияе различно на шофьорите. Едни са буйни и агресивни. Другите - със забавени действия. Всички обаче - опасни.
„Дрогата оказва влияние на вниманието, концентрацията и времето за реакция", коментира д-р Благовеста Томова от Център по наркомании. Дрогираните шофьори лесно се разпознават от пътните полицаи. „Зениците им са разширени, движенията са забавени, някои са агресивни", обясни Димитър Конов от Пътна полиция в София.
Именно в такива ситуации пробата е задължителна. Месеци наред обаче тестове за наркотици нямаше, но сега контролът отново се затяга.
„Взимането на проба трае около 8 минути. След тестването на проба уредът отчита вида на наркотика - дали е амфетамин, дали е трева или друго упойващо вещество", обясни началникът на столичната Пътна полиция Тенчо Тенев. Апаратът използва слюнка от шофьора и може да различи 6 вида наркотици.
Всяка трета проба за наркотик в София се оказва положителна, а след нея следва и наказанието, което може да е както глоба, така и лишаване от свобода от 1 до 3 години.
Официално поне 570 000 българи са пробвали наркотици поне веднъж в живота си. Значително расте употребата на синтетична дрога, особено сред младежите. Затова рисковете на пътя са големи.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним